Yumurta sektörüne 100 milyona yakın ceza kesildi

Yayın tarihi: 1 Kasım 2023 Çarşamba 10:58 am - Güncelleme: 1 Kasım 2023 Çarşamba 10:58 am

Rekabet Kurulu; fiyat tespiti, bölge paylaşımı ve arz miktarının kısıtlandığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada yumurta sektörü temsilcilerine 98 milyon TL ceza kesti.

Rekabet Kurulu’nun 2022 yılı Mayıs ayında yumurta sektörü temsilcilerine yönelik fiyat tespiti, bölge paylaşımı ve arz miktarının kısıtlandığı iddialarıyla başlatılan iki ayrı soruşturma tamamlandı.

Soruşturmalar sonucunda Rekabet Kanunu’nun dördüncü maddesini ihlal ettiği belirtilen sektör temsilcilerine 98 milyon TL ceza kesildi.

Rekamet Kurumu’nun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Bu soruşturmaların ilkinde toplam 34 yumurta üreticisine, ikincisinde ise 13 adet yumurta üreticisi birliğine ve ayrıca 12 yumurta üreticisine, yönelik olan söz konusu iddialar kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Yumurta üreticileri hakkında yürütülen ilk soruşturmada, soruşturma tarafı 14 teşebbüs soruşturma sürecinde uzlaşma talebinde bulunmuştur. Yürütülen uzlaşma süreçleri sonucunda ihlalin varlığını ve kapsamını kabul eden teşebbüsler bakımından soruşturma, ihlal tespitini ve idari para cezasını içeren Kurul kararlarıyla sonlandırılmıştır. Her iki soruşturma da Rekabet Kurulunun 26 Ekim 2023 tarihinde aldığı kararlarla tamamlanmıştır” denildi.

“Yumurta üreticisi teşebbüsler hakkında yürütülen ilk soruşturmada, toplam 26 teşebbüsün yumurta fiyatlarını birlikte belirledikleri ve yumurta satışı yaptıkları bölgeleri paylaştıkları tespit edilmiş ve bu davranışların rekabet hukukunda en ağır ihlal olarak nitelenen kartel niteliği taşıdığı değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verilen açıklamada, “İkinci soruşturmada ise soruşturma tarafı yumurta üreticisi birliklerinin yumurta fiyatını tespit ettikleri ve yumurta arz miktarını kısıtladıkları saptanmıştır. Soruşturma tarafı olan teşebbüslerin ve teşebbüs birliklerinin bu davranışları Rekabet Kanunu’nun teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve teşebbüs birliklerinin rekabeti sınırlayıcı kararlarını ve eylemlerini yasaklayan 4. maddesi kapsamında yer almaktadır” denildi.

Uşak’ta 13 sürücü kursuna ‘rekabet ihlali’ soruşturması