YAŞ’da flaş kararlar… ’15 Temmuz kahramanı’ dediler tasfiye ettiler

23 Temmuz 2020 Perşembe

YAŞ’da flaş kararlar… ’15 Temmuz kahramanı’ dediler tasfiye ettiler

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarına göre; 17 general ve amiral bir üst rütbeye yükseltildi. “15 Temmuz kahramanlarından” ilan edilen, Ömer Halisdemir’e FETÖ’cü Semih Terzi’yi vur emrini veren eski Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı emekliye sevk edildi. Eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Temel de emekliye sevk edilenler arasında. İşte Yüksek Askeri Şura’da (YAŞ) terfi eden ve emekliye sevkedilenlerin tam listesi

 

AKP’li Cumhurbaşkanı  Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyeleri, Anıtkabir’i ziyaret etti. Ziyaretin ardından yapılan YAŞ sadece 45 dakika sürdü.

‘Konuşursan seni öldürürüz!’

ERDOĞAN YAŞ KARARLARINI ONAYLADI

YAŞ kararları AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Alınan kararlar şöyle:

– Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) komuta kademesi değişmedi.

-Yüksek Askeri Şura kararları kapsamında 17 general ve amiral bir üst rütbeye, 51 albay, general ve amiralliğe yükseltildi.

-YAŞ kararları kapsamında 35 general ve amiralin görev süreleri bir yıl, 294 albayın görev süreleri ise iki yıl uzatıldı.

-YAŞ kararlarına göre, 30 general/amiral kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edildi. 226 olan general/amiral sayısı 30 Ağustos itibarıyla 247 olacak.

-YAŞ kararlarıyla Genelkurmay 2. Başkanı Korgeneral Metin Gürak orgeneralliğe, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu oramiralliğe terfi etti.

-Tümgeneral Veli Tarakcı korgeneralliğe, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, Tümamiral Aydın Şirin koramiralliğe terfi ettirildi.

-Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda tuğgeneraller Zorlu Topaloğlu, Tevfik Algan, Halil Soysal, İdris Acartürk, Zorlu Topaloğlu, Muammer Alper, Emre Tayanç, Hakan Öztekin, Davut Ala ve Sıtkı Varlı tümgeneralliğe; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda tuğamiraller Ayhan Gedik ve Mustafa Kaya tümamiralliğe; Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu ve Hüseyin Duman tümgeneralliğe terfi ettirildi.

EMEKLİYE SEVK EDİLENLER

15 Temmuz darbe girişimi sonrası, gecenin gidişatını değiştiren ve “15 Temmuz kahramanlarından” ilan edilen eski Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı emekliye sevk edildi. Eski 2. Ordu Komutanı Orgeneral Metin Temel de emekliye sevk edilenler arasında.

Aksakallı 15 Temmuz’dan sonra yapılan YAŞ’ta Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndan alınmıştı. Metin Temel, Afrin’e yönelik operasyonu yürüten komutandı.

İŞTE TERFİ VE EMEKLİ EDİLEN ASKERLERİN TAM LİSTESİ

Benzer Haberler