Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

YSK’nin seçim iptali kararının ardından dövizde sert yükseliş

 Dolar

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini erteleme kararı almasıyla birlikte dolar/TL güne 6.10 seviyesinin hemen altında başladı. Uzmanlar kurun yükselmesini Türkiye’de ‘hukukun üstünlüğü’ endişelerine bağlıyor. 1 Nisan tarihinden bu yana dolar/TL karşısında yüzde 11 değer kaybetti.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali için olağanüstü itirazını 7’ye karşı 4 oyla kabul etti. Seçim, 23 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimini iptal etmesinin ardından dün akşam en yüksek 6,1496 seviyesini gören dolar/TL, bu sabah 6,07 seviyesinde açıldı.

Dolar/TL saat 07:49 itibariyle 6.0889/6.0905 seviyelerinden işlem görüyor. Söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

SEÇİMDEN BU YANA YÜZDE 11 DEĞER KAYBETTİ

31 Mart yerel seçimlerinden önceki haftanın son işlem günü dolar/TL 29 Mart tarihinde günü 5.57’den haftayı kapatmıştı. Kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu kazanmış ardından 1 Nisan günü dolar günü 5.4862’den kapatmıştı. Aradan geçen 37 gün içerisinde dolar/TL 6.10’a kadar çıktı. Aradan geçen bir aydan biraz daha fazla sürede Türk Lirası dolar karşısında yüzde 11 daha değer kaybetti. Yıl başından bu yana bakıldığında ise Türk Lirası dolar karşısında yüzde 16 değer kaybetti.

Tele1 TV