YSK’da seçim… Yeni başkan bugün belli olacak

24 Ocak 2020 Cuma

Mühürsüz oyları geçerli sayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven’in ve 5 üyenin görev süresi doldu. Bugün yapılacak toplantıda YSK’nin yeni başkanı seçilecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven ile 5 üyenin görev sürelerinin dolması nedeniyle Yargıtay ve Danıştayda yapılan seçimler sonuçlandı. Yargıtay Büyük Genel Kurulunca yapılan seçimlerde Ahmet Yener ile Mahmut Akgün, YSK üyeliğine getirildi.

16 Ocak’ta başlayan seçimlerin iki gün önce gerçekleştirilen beşinci turunda ise YSK üyesi seçilen üçüncü isim Orhan Usta oldu. Danıştay Büyük Genel Kurulunca önceki gün tamamlanan seçimlerde de Ali Ürker, Battal Öğüt ve Ekrem Özübek yeterli oyu alarak YSK üyeliğine getirildi.

Yeni üyeleriyle ilk kez toplanacak olan ve 11 üyeden oluşan YSK’nin yeni başkanı bugünkü toplantıda seçilecek. YSK’da Yargıtay’dan seçilen Başkan Sadi Güven, Faruk Kaymak ve Refik Eğri’nin, Danıştay kontenjanından seçilen üyeler Zeki Yiğit, İlhan Hanağası ve Nakiddin Buğday’ın görev süreleri bugün dolacak.

 

Benzer Haberler