YSK seçim takvimini duyurdu!

1 Aralık 2023 Cuma

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlere ilişkin seçim takvimini yayınladı. Seçim takviminin başlangıç tarihi 1 Ocak 2024 olarak belirlenirken takvime göre, il ve ilçe seçim kurulları kesin aday listelerini 3 Mart Pazar günü duyuracak. Seçim yasakları ise 21 Mart Perşembe günü başlayacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’nun 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak yerel seçimlere ilişkin seçim takvimi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre; seçim takvimi 1 Ocak 2024’te başlayacak. YSK, seçime katılabilecek siyasi partileri 2 Ocak’ta ilan edecek. Siyasi partiler, hangi seçim çevrelerinde ön seçim yapacağını ve üye listelerini ilgili ilçe seçim kurullarına 11 Ocak’ta gönderecek. YSK, 27 Ocak’ta siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ile ilgili kurayı çekecek ve ilan edecek.

Yerel seçimlerde aday olmak isteyen kamu görevlilerinin son istifa tarihi belli oldu

KESİN ADAY LİSTELERİ 3 MART PAZAR GÜNÜ DUYURULACAK

Siyasi partiler için aday adayı listelerini il ve ilçe seçim kurullarına vermelerinin son günü 31 Ocak olacak. Siyasi partiler, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, il genel meclisi üyelikleri, büyükşehir belediye başkan aday listelerini 20 Şubat Salı saat 17.00’ye kadar verecek. Kesin aday listeleri, il ve ilçe seçim kurulları tarafından 3 Mart Pazar günü ilan edilecek.

SEÇİM YASAKLARI 21 MART’TA BAŞLAYACAK

Seçim propagandası ve yasakları 21 Mart Perşembe günü başlayacak. Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi saat 18.00’de sona erecek