YSK kararlarına itirazda son gün

17 Mayıs 2023 Çarşamba

Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekili seçiminin ardından YSK’ya yapılan itirazlar devam ediyor. YSK’nın açıkladığı veriler ile ıslak imzalı tutanakları karşılaştıran vatandaşlar, sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Birçok ilde oy sayılarının YSK verileri ile örtüşmediği ifade edilirken, Kılıçdaroğlu ve muhalefet partisine verilen oyların Erdoğan ve diğer partilere yazıldığı öne sürüldü. Fakat YSK’ya yapılan itirazlar için bugün son gün.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) Seçim Takvimine göre, sandık kurullarının kararları ve tutanaklarına karşı sırasıyla, ilçe seçim, il seçim ve en son da YSK’ya itiraz hakkı bulunuyor. Tutanaklara karşı seçimin ertesi günü itirazlar yapıldı ve ilçe seçim kurulları bu konulardaki kararlarını verdi.

YSK önünde ‘Demokrasi Nöbeti’ başlatan gençler gözaltına alındı

BUGÜN SON

İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna bugün saat 17.00’ye kadar itiraz edildi. Bu itirazlara karşı il seçim kurullarınca en geç saat 23.59’a kadar karar verilecek. İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı YSK’ya 17 Mayıs saat 17.00’ye kadar itirazda bulunulabilecek.

YSK, il seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazları karara bağlayacak. Tüm itiraz süreçlerinin ardından YSK, kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

“BÜTÜN İTİRAZLARI TAKİP EDİYORUZ”

CHP’nin YSK Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu da, “Seçim sonuçlarına yapılan itirazların hepsini takip ediyoruz ama sosyal medya üzerinden değil. Binlerce mahallinde itiraz yapıldı. Seçmenlerin bu itirazları görmeleri mümkün değil.” açıklaması yaptı.

İtirazlara ilişkin sistemin kapalı işlediğini vurgulayan Yakupoğlu, “Nerelere itiraz ettiğimiz, ilçe seçim kurullarında ve CHP’de görünüyor. Bunları anbean takip ediyoruz. İtirazların takibini, YSK’nın seçim sistemi Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi (SSPS) üzerinden yapıyoruz, sosyal medya üzerinden değil. Sistem kapalı bir sistem, itirazları sadece ilçe seçim kurulları ve siyasi partiler görebilir.” diye konuştu.

Mehmet Hadimi Yakupoğlu, il birleştirme tutanağı imzalanana kadar sandık sonuç tutanaklarındaki tüm maddi hataların düzeltilmesinin mümkün olduğuna işaret etti.

Üç farklı kanattan verilerin karşılaştırıldığını anlatan Yakupoğlu, “YSK tarafından siyasi partilerle anlık paylaşılan veriler, okul bilişim sorumlularımızın uygulama üzerinden girdiği veriler ve üçüncü olarak ıslak imzalı tutanakların ilçe başkanlıklarınca sistemimize girilmesinden elde edilen veriler. Bu üç veri içerisinde bir nokta virgül dahi farklı olsa sistem o sandığı işaretliyor.” değerlendirmesini yaptı.

Sosyal medya ayağa kalktı! Kılıçdaroğlu’na ‘YSK’ya git’ çağrısı