YouTube reklam engelleyici uygulamalara adeta savaş açt

Yayın tarihi: 6 Kasım 2023 Pazartesi 9:00 am - Güncelleme: 4 Kasım 2023 Cumartesi 8:30 pm

YouTube reklam engelleyicilere yönelik baskı oluşturuyor. Bu durum da bu tarz uygulamaları üreten şirketlere zarar veriyor. Birçok reklam engelleme şirketi, YouTube’un web sitesinde reklam engelleyiciler etkinken video izlemeye çalışan kişilere uyarı göstermeye başlamasının ardından binlerce kişinin ürünlerini kaldırdığını söylüyor.

Şirketlerden biri olan AdGuard, Wired’a, 9 Ekim’den bu yana her gün 11.000’den fazla kişinin Chrome uzantısını kaldırdığını bildirdi. Video yayın akışı devinin reklam engelleme karşıtı değişikliği uygulamadan önceki günde 6.000 kaldırma işlemi yaptığını söyledi. Şirketin CTO’su Andrey Meshkov, Wired’a 18 Ekim’de 52.000 kişinin AdGuard’ı kaldırdığını söyledi. Ancak AdGuard’ın YouTube’un kısıtlamalarından etkilenmeyen ücretli sürümünün kurulumlarında artış yaşandı.

reklam engelleyici

Başka bir reklam engelleme şirketi olan Ghostery, günlük yükleme ve kaldırma sayısının üç ila beş katı kadar bir artışla karşılaşıldığından Ekim ayında kullanımının sabit kaldığını söyledi. Özellikle şirket, ürünü neden kaldırdıklarına ilişkin bir anketi tamamlayan kullanıcılarının yüzde 90’ından fazlasının, aracın artık YouTube’da çalışmaması nedeniyle bunu yaptıklarını söylediğini söyledi.

İlginizi çekebilir: Firefox için beklenen yenilik çok yakında geliyor!

Şirketin kısıtlaması yalnızca web sitesine Chrome üzerinden dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardan erişen kişileri etkilediğinden, bazı kullanıcılar geçici çözüm olarak diğer tarayıcıları da kullanmayı denedi. Ghostery, Wired’a Microsoft’un Edge tarayıcı kurulumlarının ekim ayında eylül ayına göre yüzde 30 arttığını söyledi. Şirket reklamları Google’ın genel gelirine giderek daha fazla katkıda bulunuyor. Şirket, bu yılın başından eylül ayına kadar platformda 22 milyar dolardan fazla reklam sattı.

Yeni Nesil Opel Combo, Vivaro ve Zafira Life İçin Geri Sayım Başladı!