YouTube, orijinal yapımlardan uzaklaşıyor

20 Ocak 2022 Perşembe

YouTube, orijinal yapımlardan uzaklaşıyor

Şu andan itibaren birim, yalnızca Black Voices ve YouTube Kids Funds kapsamındaki projeleri finanse edilecek. Şirket, devam eden gösteriler için taahhütlere uygun davranacak, ancak başka yeni yapımlar olmayacak.

Şirket, bir strateji kombinasyonu ve önemli bir kişinin ayrılma nedeniyle bu kararı aldıklarını duyurdu. YouTube; Shorts, Black Voices Fund ve Live Shopping’e fon sağlayarak içerik oluşturucular üzerinde “daha büyük bir etkiye” sahip olabileceğine inanıyordu. Fakat, Originals küresel lideri Susanne Daniels, 1 Mart’ta YouTube’dan ayrılması bu kararın alınmasına etkili oldu. Başka bir deyişle, şimdi herşeyiı yeniden düşünmek için büyük bir fırsat ortaya çıktı.

YouTube yıllardır aynı olan hedefinden vazgeçti

Bu değişiklik çok da şaşırtıcı değil. YouTube’un başlangıçta Amazon Prime Video ve Netflix gibi ücretli akış hizmetleriyle Cobra Kai gibi şovlarla rekabet etme hırsı vardı. Biraz başarılı olsa da, rakiplerine önemli bir tehdit oluşturmadı ve sonunda Originals’ı ücretsiz hale getirdi. Oluşturulan yeni strateji ise, YouTube’a daha fazla içerik oluşturucuya fon sağlarken TikTok, Instagram ve diğer kısa biçimli video rakipleriyle daha iyi rekabet etme şansı veriyor. Her platform gibi YouTube da tabiki yeniliklere ayak uydurmak durumunda. Bu kapsamda bünyesinde bazı değişikliklere gitmesi şaşırtıcı değil. Nitekim yıllardır süregelen aynı hedefle üretilen içeriklerle ilgili değişiklikler de platformun kendini değiştirmeye başladığının en net göstergesi.

Bazı Xiaomi cihazlarda büyük problemler yaşanıyor: Kullanıcıların canı sıkkın

Benzer Haberler