‘Yomra’ saldırganı azmettiriciyi arayıp ‘İşlem tamam’ demiş

12 Haziran 2021 Cumartesi

‘Yomra’ saldırganı azmettiriciyi arayıp ‘İşlem tamam’ demiş

Yomra’nın İYİ Partili Belediye Başkanı’na silahlı saldırıda bulunan H.A.’nın, olay sonrası bir binaya girdiği ve daireden çıkan bir kadının cep telefonuyla azmettirici olduğu öne sürülen T.K.’yı arayarak “İşlem tamam” dediği belirtildi.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, dün sabah saatlerinde makam aracıyla belediye binasına geldi. Başkan Bıyık, araçtan indiği sırada H.A.’nın silahlı saldırısına uğradı.Yaklaşık 7 metre mesafeden tabanca ile 5 el ateş eden H.A., koşarak bölgeden kaçtı. Makam aracını kendisine siper eden Başkan Bıyık, saldırıdan yara almadan kurtuldu. Kurşunlar belediye binasının camlarına ve çevredeki ATM’ye isabet etti.

Belediyeye ait güvenlik kamerasına yansıyan saldırı sonrası önce azmettirici olduğu öne sürülen T.K., ardından da tetiği çeken H.A. polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında saldırıya ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

BİR BİNAYA GİRİP ‘HUSUMETLİLERİM PEŞİMDE’ DEMİŞ

Olay yerine yaklaşık 3 kilometre mesafede köy yolunda araçta polis ekiplerince yakalanan H.A.’nın, olaydan sonra girdiği binada bir dairenin ziline bastığı, kapıyı açan kadından “Husumetlilerim peşimde cep telefonunuzla görüşebilir miyim?” diyerek cep telefonunu aldığı, ardından da T.K.’yi arayıp “İşlem tamam” dediği belirtildi. Kadının ise çevrede kapsamlı incelemelerde bulunan cinayet bürosu ekipleriyle durumu paylaştığı, telefonda aranan numaradan yol çıkan ekiplerin önce T.K.yi, ardından da H.A.’yı yakaladığı ifade edildi.

Mustafa Bıyık saldırıya uğramıştı

İTİRAF ETTİ: PARA İSTEDİM VERMEDİ

H.A.’nın üzerinde bulunan suç aleti silahın, el yapımı ruhsatsız tabanca olduğu ve içerisinde mermiler yer aldığı tespit edildi. Saldırının, ilçede ihalesi iptal edilen kültür merkezi inşaatı ile bağlantılı olduğu değerlendirilirken, şüphelilerin de sorguları sürüyor. Kentte karıştığı pek çok suçtan sabıkası olan H.A.’nin ilk ifadesinde suçunu itiraf ettiği bildirildi.

H.A.’nın ifadesinde kendisini azmettirenin olmadığını, saldırıyı belediye başkanından para isteyip alamadığı için gerçekleştirdiğini öne sürdü. H.A, Başkan Mustafa Bıyık’ın, isteğini yerine getirmeyip, kendisini dikkate almadığını gerekçesiyle tabancayla ateş ettiğini söyledi. Diğer şüpheli T.A. ise suçlamaları reddetti. Haklarında ek gözaltı süresi alınan şüphelilerin, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

TIKLAYIN – Akşener’den ‘Yomra’ tepkisi: Yapanın yanına kar kalmasın

TIKLAYIN – İYİ Partili belediye başkanına silahlı saldırı

TIKLAYIN – Saldırıya uğrayan İYİ Partili başkan: Öldürmeye yönelikti

Benzer Haberler