YÖK’ten 9 vakıf üniversitesine inceleme

14 Nisan 2022 Perşembe

YÖK’ten 9 vakıf üniversitesine inceleme

Yüksek Öğrenim Kurumu,  Akademik personellerden ücretlerinin mevzuata uygun belirlenmediği ve maaşlarına zamların yansıtılmadığı hususlarında şikâyetler aldıklarını belirterek dokuz vakıf üniversitesi hakkında inceleme başlattı. YÖK, söz konusu üniversitelerin ismini açıklamadı.

Nişantaşı Üniversitesi’nde geçtiğimiz günlerde ücret iyileştirilmesi için dilekçe veren araştırma görevlilerinin de dahil olduğu 20 kişi işten çıkarıldı. Vakıf üniversitelerindeki araştırma görevlilerinin ücretleri konusunda yaşanan tartışmalar yaşanırken Yüksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK)  vakıf üniversiteleri için inceleme açıklaması geldi. YÖK, bazı vakıf üniversitelerinde akademik personellerin ücretlerinin mevzuata uygun belirlenmediği gibi hususlarda şikayetler alındığını belirterek dokuz vakıf üniversitesi hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu. Kurum, ilgili üniversitelerin ismini ise açıklamadı. YÖK’ten yapılan açıklama  şöyle:

 

“2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunun ek 8’inci maddesine 7243 sayılı Kanunun 11 inci maddesiyle “Vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarına, unvanlarına göre devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen ücret tutarından az ücret verilemez. Bu fıkra kapsamında devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal ücretin hesaplanmasında ilgili mevzuat uyarınca aylıklara ilişkin hükümlerin uygulandığı kadroya bağlı ödemeler dikkate alınır” hükmü eklenmiş olup söz konusu hüküm Kanunun Resmî Gazetede yayımlandığı 17.04.2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

“VAKIF YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINA BİLDİRİLMİŞTİR”

Konuya ilişkin 05.05.2020 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında ise; “vakıf yükseköğretim kurumlarının, öğretim elemanlarına unvanlarına göre ödeyecekleri ücret türüne sözleşmelerde yer verilmesi ve sonuçlarının karşı tarafça anlaşılmasının temin edilmiş olması şartıyla; devlet yükseköğretim kurumlarında ödenen emsal ücretin net veya brüt miktarından birisini esas alabileceklerine” karar verilmiş olup bu husus vakıf yükseköğretim kurumlarına bildirilmiştir.

“GELEN ŞİKAYET DİLEKÇELERİ İVEDİLİKLE DEĞERLENDİRİLDİ”

Diğer taraftan vakıf yükseköğretim kurumlarında görev alan akademisyenler tarafından ücret ödemelerine ilişkin Başkanlığımıza gelen şikâyet dilekçeleri ivedilikle değerlendirmeye alınmış olup konu hakkında 09.02.2022 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nda; “vakıf yükseköğretim kurumlarına öğretim elemanlarına ücretlerinin zamanında ve mevzuata uygun olarak ödenmesi konusunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi hususunun hatırlatılmasına” karar verilmiştir. İlgili karar vakıf yükseköğretim kurumlarına 02.03.2022 tarih ve 14390 sayılı yazımız ile tebliğ edilmiştir.

DOKUZ VAKIF ÜNİVERSİTESİ

Bir süredir basına yansıyan bazı vakıf üniversitelerindeki akademisyenlerin maaşları ve işten çıkarılması ile ilgili şikâyetler üzerine YÖK gerekli inceleme ve soruşturmaları başlatmıştır. Akademik personellerden ücretlerinin mevzuata uygun belirlenmediği ve maaşlarına zamların yansıtılmadığı hususlarında yapılan şikâyetler üzerine 03.03.2022 tarihli ve 05.04.2022 tarihli yazılarımızla toplam dokuz vakıf yükseköğretim kurumuna Yükseköğretim Denetleme Kurulu Başkanlığı tarafından inceleme başlatılmıştır.

SÜREÇ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAKTIR

Söz konusu üniversitelerdeki şikâyetleri denetlemek üzere YÖK Denetleme Kurulu’ndan iki üye ve müfettişler görevlendirilmiştir. İncelemeler mevzuat kapsamında yapılmakta olup mevzuata aykırı tespitlerin olması halinde Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 25. maddesi kapsamında ilgili yükseköğretim kurumuna önlemler uygulanacaktır. Ayrıca denetleme süreçleri ile ilgili olarak süreç şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

34 akademisyeni işten çıkaran Nişantaşı Üniversitesi personel alımı yapacak

Benzer Haberler