‘Yoksulluğun, savaşın, adaletsizliğin bütçesi’: Emekli-Sen’den eylem

13 Aralık 2019 Cuma

‘Yoksulluğun, savaşın, adaletsizliğin bütçesi’: Emekli-Sen’den eylem

2020 yılı bütçesini değerlendirmek için bir araya gelen DİSK’e bağlı Emekli-Sen üyeleri Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı düzenledi. Datça’da ise bütçeden daha fazla pay ayrılması talebiyle eylem yapıldı.

Toplantıda konuşan Emekli-Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş, hazırlanan bütçede insanca yaşam yerine yoksulluk, işsizlik, baskı ve israf olduğunu söyledi. Hürkardeş, 8 milyon emeklinin asgari ücret altında, 1 milyon 100 bininin ise bin TL’nin altında maaş aldığına dikkat çekerek, “Bizim silaha, savunma sistemlerine değil demokrasiye, barışa ihtiyacımız var” dedi.

‘YOKSULLUĞUN, SAVAŞIN, ADALETSİZLİĞİN BÜTÇESİ’

Bütçe metinlerinin rakamların yan yana geldiği değil milli gelirin pay edildiği metinler olduğunu ifade eden Emekli-Sen Genel Başkanı Salman Hürkardeş, “Son 16 yıldır krizin, dış borçlanmanın, yoksullukların, israfın ve güvenlik konseptli yönelimin faturası bizlere ödetiliyor. Bu bütçede barış ve kardeşlik yoktur, insanca yaşam, emeklinin sağlık hakkı yoktur. Baskı, yoksulluk, işssizlik, yolsuzluk ve israf var. Bu bütçe yoksulluğun, savaşın, adaletsizliğin, eşitsizliğin bütçesi” diye seslendi.

13 milyona yakın emeklinin 8 miyonunun asgari ücretten düşük maaş aldığını hatırlatan Hürkardeş, “1000 TL’den daha az maaş alan emekli sayısı 1 miyon 100 bin. 4 miyon emekli, emekli oldukları halde çalışıyor. 2002 yılına göre emekli aylıklarındaki artış milli gelir artışının yüzde 34 gerisindedir”dedi. Hürkardeş, “Yolcu garantili, hasta garantili olarak yaptırılan otoyol, hava limanı, hastane, köprü nedeniyle kullanılsın kullanılmasın tam 19 milyar ödenecektir” diyerek vergi yükünün ise emeklilerin çalışanların, asgari ücretlinin sırtına yüklendiğini söyledi.

Yoksullukla değil insanca yaşamak istediklerini belirten Hürkardeş, “Bizim silaha, savunma sistemlerine değil demokrasiye, barışa ihtiyacımız var. En az emekli maaşı asgari ücret düzeyinde olmalıdır. Emeklilere her yıl emekli aylıkları tutarında 4 ikramiye verilmelidir. Ulaşım ücretsiz olmalıdır. Temel ihtiyaçlardan KDV kaldırılmalıdır. Asgari ücret tamamiyle vergi dışı kalmalıdır. Sağlık için yapılan kesintilerve katkı payları emeklilerden alınmamalıdır” diye konuştu.

DATÇA’DA EYLEM

Muğla’nın Datça ilçesinde Emekli-Sen üyeleri, 2020 yılı bütçesinden kendilerine daha fazla pay ayrılması talebiyle eylem yaptı.

Emekli-Sen Datça Şubesi tarafından, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen eyleme, CHP Datça İlçe Başkanı Aytaç Kurt ve yaklaşık 30 emekli katıldı. “Sermayeye değil, emekliye bütçe”, “Parasız eğitim parasız sağlık”, “Sefalete teslim olmayacağız” sloganları atan emekliler adına, Emekli-Sen Datça Şube Başkanı Hüseyin Sarıtaş tarafından okunan basın açıklamasında, 2020 yılı bütçesinin emekliler için yoksulluk bütçesi olduğu belirtidi. 2020 yılı bütçesinden ve siyasi iktidardan taleplerin de dile getirildiği basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“En az emekli maaşı, asgari ücret düzeyinde olmalı. Emeklilere her yıl için emekli aylıkları tutarında 4 ikramiye verilmeli. Emekliler ve eşleri için şehir içi ulaşım ücretsiz olmalı. Asgari ücret tamamıyla vergi dışı kalmalı”

Benzer Haberler