Yoklama istenince ortaya çıktı! Meclis’e gelmeyen Nebati yerine pusula göndermiş

Yayın tarihi: 27 Şubat 2024 Salı 7:43 pm - Güncelleme: 27 Şubat 2024 Salı 10:34 pm

AKP Mersin Milletvekilli Nureddin Nebati’nin TBMM Genel Kurulu’na gelmemesine rağmen kendi adına pusula gönderdiği ortaya çıktı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi(DEM Parti) Grup Başkanı Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Bitlis Belediyesi’ne atanan kayyumun belediye taşınmazlarını satışa çıkarmasıyla ilgili önergenin oylanmasından önce yoklama istedi.

TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ ise, “ Sayı tamam. İç Tüzük bunu emrediyor. Önce biz baktık, sonra da tespit ettik, İç Tüzük’ü uyguladık, biraz sabır. Şimdi yoklama için beş dakika süre veriyorum” dedi ve elektronik cihazla yoklamaya geçildi.

Yoklamanın ardından Bekir Bozdağ, “Değerli milletvekilleri, toplantı yeter sayısı yoktur. Birleşime 15 dakika ara veriyorum” diye konuştu. Aranın sonrasında Bekir Bozdağ, yeniden yoklama yapılacağını ve 5 dakika süre verdiğini söyledi.

Gülüstan Kılıç Koçyiğit’in “Başkan, 15 dakika aradan sonra beş dakika olur mu ya” itirazı üzerine Bozdağ, “Meclis’in çalışması için yapıyorum, siz de anlıyorsunuz beni” yanıtını verdi.

Vekillerden dışarı çıkmamalarını isteyen Bozdağ, “Değerli milletvekilleri, pusula veren vekillerimizin dışarı çıkmamasını rica ediyorum. Şimdi, pusulalar kontrol edilecek ve anons edeceğiz. Mükerrerleri kontrol ediyor arkadaşlarımız” dedi.

CHP, DEM VE İYİ PARTİ: “YOK”

Daha sonra isimleri okuyan Bozdağ, eski Hazine ve Maliye Bakanı Mersin Milletvekili Nureddin Nebati’nin adını söyledi. CHP, DEM Parti ve İYİ Parti sıralarından “Yok” sesleri yükseldi.

Bekir Bozdağ, “Sayın milletvekilleri, toplantı yeter sayısı yoktur. Yapılan ikinci yoklamada da toplantı yeter sayısı bulunamadığından kanun teklifleriyle komisyonlardan gelen diğer işleri sırasıyla görüşmek için 28 Şubat 2024 Çarşamba günü saat 14.00’te toplanmak üzere birleşimi kapatıyorum” sözleriyle Meclis Genel Kurulu’nu kapattı.

“HAYALET SEÇMENDEN SONRA HAYALET VEKİL!”

DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan, yaşanan duruma “Hayalet seçmenden sonra hayalet vekil” sözleriyle tepki gösterdi

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Ali Bozan şu ifadeleri kullandı:

AKP genel kurulda yoklama esnasında bile usülsüzlük yapıyor. Hayalet seçmenden sonra hayalet vekil! Akp Mersin milletvekili Nurettin Nebati genel kurul salonunda olmadığı halde genel kuruldaymış gibi adına pusula gönderildi. Yaparsa Akp yapar !

AKP’lilerin usulsüzlüklerine direnen kaymakama 4 ayda tayin çıktı

AKP Mersin Milletvekilli Nureddin Nebati’nin TBMM Genel Kurulu’na gelmemesine rağmen kendi adına pusula gönderdiği ortaya çıktı.

Kaynak: TELE1