Yıllar süren çalışma… Koronavirüs aşısı neden kabul görmedi?

13 Mart 2020 Cuma

Dünya çapında hızla yayılan koronavirüsün tedavisi için çalışmalar sürerken, ABD’li bilim insanlarından çarpıcı açıklamalar geldi. Teksas Çocuk Hastanesi’ndeki Aşı Geliştirme Merkezi’nin yöneticilerinden Dr. Peter Hotez, yıllar süren çalışmanın ardından ölümcül bir koronavirüs türü için aşı geliştirmeye yaklaştıklarını söyledi. Ancak araştırma ekibi, buluşlarını insanlar üzerinde test etmek için mali yardıma ihtiyaç duydu.

Hoertz, 2012’de ortaya çıkan, yeni koronavirüsle benzerlik gösteren SARS ve 2012’de çıkan MERS salgınları sonrasında Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanlarıyla birlikte başlattıkları çalışmaları 2016’da bırakmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Türkiye’de ikinci koronavirüs vakası! Bakan Koca: ‘Bir hastamız daha var’

Hoertz, çalışmayı kliniğe taşıma amacıyla yatırımcıları ikna etmek için çok uğraştıklarını ama ilgilerini çekemediklerini dile getirdi.

Aşı çalışmalarını yürüten diğer bilim insanlarına ve Horetz’e göre SARS ve MERS, gelecekteki benzer salgınları düşündürmeli ve yatırımcıların aşı çalışmalarına yardım etmesini sağlamalıydı. Ancak CNBC’nin aktardığı habere göre Hotez’in ekibinin Texas Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla ürettiği SARS aşısı dört yıl önce bir dondurucuya kondu.

Koronavirüs krizi: Piyasalarda ‘kara perşembe’

TIBBİ ARAŞTIRMALARIN FİNANSE EDİLMEMESİ ORTAYA ÇIKTI

“Çin’deki yeni salgının daha başında bunu hazır edebilirdik ve etkinliğini test edebilirdik” diyen Horetz, bu aşının yeni koronavirüse karşı çapraz koruma sağlayabileceğine inanıyor:

Aşı geliştirme sisteminde bir sorun var ve bunu düzeltmeliyiz.

CNBC’ye konuşan Horetz, “Bu salgın için elimizde aşı olmaması trajik. Pratik açıdan, salgınla bir elimiz bağlı savaşacağız” dedi.

Yale Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’ndan Prof. Jason Schwartz da koronavirüse yönelik küresel tepkinin, tıbbi araştırmaların finanse edilmesindeki büyük kusurları ortaya çıkardığını söyledi.

Koronavirüs kavgası! ‘Buraya virüs mü getiriyorsun’ deyip bıçakladı

İLAÇ FİRMALARI KENDİLERİNE PARA KAZANDIRMAYACAK PROJELERİ FİNANSE ETMİYOR

Schwartz’a göre mevcut medikal çalışmalar, önleyici olmaktan ziyade anlık tepkilere ve piyasaya odaklı salgınlar ilk başta, araştırmalar için yapılan yatırımları artırıyor. Ancak yavaşladıklarında yerini başka öncelikler alıyor. Siz de yeni yatırımlardan yararlanmak için bir dizi fırsatı kaçırıyorsunuz. Döngü böylece başa sarıyor.

Schwartz’a göre bu tür araştırmaları finanse etme sorumluluğu hükümetlere ve sivil toplum kuruluşlarına ait olmalı. Çünkü kar amaçlı ilaç firmaları, kendilerine çoğu durumda para kazandırmayacak projeleri finanse etmiyor.

Dünya çapındaki koronavirüs vakalarının sayısının bugün itibarıyla 120 bini geçtiği bildiriliyor. Worldometers’a göre hastalıktan kurtulanların sayısı 68 bini bulurken, hayatını kaybedenlerin sayısı da 4 bin 700’ü geçti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün dün yaptığı açıklamada salgınının artık pandemi, yani küresel salgın olarak tanımlanabileceği ifade edilmişti.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, salgının şiddetinden derin endişe duyduklarını ve virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulamıştı.

Salgını önleme ve aşı geliştirme çabaları sürse de, olası bir aşının hazır olmasının en iyi ihtimalle en az bir yıl süreceği düşünülüyor.

Benzer Haberler