Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Kültür Sanat

Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlanıyor…

Pazar günü hayatını kaybeden Türk Tiyatrosunun duayen ismi Yıldız Kenter, Kenter Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlanıyor.

Törene katılan sanatçılar hayatını kaybeden usta tiyatrocu Yıldız Kenter’i anlattı.

Kenter’in, tiyatronun temel taşlarından biri olduğunu belirten Nevra Serezli “Ben gözümü açtım, Yıldız ve Müşfik Kenter ile tanıştım. 1963 senesinden beri her oyununu izledim. Beraber İngiltere’de bir oyun oynama şerefine nail oldum. Her zaman çok hayranlıkla izlediğim bir sanatçıydı. İyi bir usta ve hocam da oldu bir sene” dedi. “Son yıllarda çok fazla değer kaybettik” diyen Serezli, “Bazı insanlar var ya hani ‘onlar hiçbir zaman gitmezmiş’ gibi düşünülür. Yıldız hocamın gidişi böyle şok etti beni. Çünkü o hep vardır. Hep bu tiyatroda şu perde açılacaktır. Biz de arkaya kulise gidip onu öpeceğiz ve kutlayacağız. O da bizi karşılayacak, gibi geliyor” diye konuştu.

KENTER’İ ANLATIRKEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI 

Oyuncu Sumru Yavrucuk, Yıldız Kenter’i anlatırken gözyaşlarını tutamadı. “Türk tiyatrosunun başı sağ olsun” diyen Yavrucuk, “Hepimizin başı sağ olsun. Türk tiyatrosunun hocaların hocasıydı. El attığı hiç kimse iflah olmazdı, hepsi oyuncu oldu. 1979’da yollarımız kesişti, hocam oldu. Onun eğitiminden geçtim ne mutlu bana” ifadelerini kullandı. Kenter Tiyatrosu’na sahip çıkılması gerektiğini belirten Yavrucuk, “Tek bir arzum var. Yıldız Hanım yıllarca bu tiyatroyu ayakta tutabilmek için uğraştı. 50 yılını buraya verdi. Son yıllarda çok atıl hale geldi bu tiyatro. Onun bu önemli mirasına sahip çıkılması gerekiyor. Bu tiyatro kentin hafızasıdır, bizlerin hafızası. O yüzden ben özellikle rica ediyorum. Buraya sahip çıkıp burayı bir tiyatro müzesi haline dönüştürmek için. Onun vasiyetini tutmak boynumuzun borcu” dedi.

Sanatçı Melek Baykal ise “Sanata, sanatına ve hayata çok değer verdiğini biliyorum. Benim için çok yüceydi. Yıldız Kenter bir cumhuriyet kadınıydı. Onun izinden gitmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

loading...