Yıldırım’ın ‘Kürtçeye destek’ açıklaması da tutmadı! Kürt Şair Temo: Beni, Kürt olduğum için…

21 Haziran 2019 Cuma

Yıldırım’ın ‘Kürtçeye destek’ açıklaması da tutmadı! Kürt Şair Temo: Beni, Kürt olduğum için…

Kürt Şair Selim Temo, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerine sayılı günler kala “Kürtçeye her türlü desteği vereceğiz” diyen AKP’nin adayı Binali Yıldırım’a tepki göstererek, “Beni, Kürt olduğum, Kürtçe konuştuğum, Kürtçe yazdığım ve Kürt edebiyatı alanında çalıştığım için KHK ile ihraç ettiniz diye hatırlıyorum. Anadilde eğitim talep eden öğrencileri yıllarca hapislerde çürüttünüz” dedi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) AKP’nin başvurusu sonrasında iptal ettiği İstanbul seçimlerine sayılı günler kaldı. AKP’nin adayı Yıldırım’ın geçen hafta Diyarbakır’da gerçekleştirdiği mitinge Kürtçe konuşarak başlaması ve PKK’yı “Pekeke” şeklinde telaffuz etmesi dikkatleri çekmiş, yaşananlar sosyal medyada gündem olmuştu.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde akademisyen olarak çalışırken KHK ile ihraç edilen Selim Temo, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım’ın “İster Kürtçe, ister Gürcüce, ister Çerkesçe anadilini yaşatmak isteyen bütün etnik gruplara her türlü desteği vereceğiz. Onlara destek olacağız, öğretmenler yetiştireceğiz, elemanlar yetiştireceğiz ve anadilinin yaşatılması için ne gerekiyorsa onu yapacağız” şeklindeki açıklamalarını eleştirdi.

Kürt Şair Sleim Temo sosyal medya hesabından seçime günler kala Kürt seçmenlere yönelen Yıldırım’a kişisel sosyal medya hesabı üzerinden şunları kaydetti:

Kürt Dili ve Edebiyatının ilk doçenti olarak “Eser İnceleme”den 5’te 5’le geçmemden 10 gün sonra beni Kürt olduğum, Kürtçe konuştuğum, Kürtçe yazdığım ve Kürt edebiyatı alanında çalıştığım için KHK ile ihraç ettiniz diye hatırlıyorum. 2.5 yıl oldu da, o baqımdan!*

*Aktarılan söz konusu tweetteki yazım ve imla hatalarına dokunulmamıştır.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre de Selim Temo, şunları kaleme aldı:

1. Anadilde eğitim talep eden öğrencileri yıllarca hapislerde çürüttünüz.
2. Anadilde savunma yapmak isteyen siyasetçileri yıllarca hapislerde çürüttünüz.
3. Anadilde eğitim yapan okulları iş makinalarıyla yıktınız.
4. Anadilde yayın yapan yayınevi, dergi, gazete ve TV’leri kapattınız, anadildeki film, tiyatro ve konserleri yasakladınız.
5. Anadilde Zaho Üniversitesi’nde doktora yapanların doktoralarını kabul etmediniz, ders almak için her hafta Zaho’ya giden doktora öğrencilerine “izinsiz yurtdışına çıkmak” suçlamasıyla soruşturma açtınız.
6. Anadilde yüksek lisans ve doktora yapan öğrencileri, tezlerini Türkçe yazmaya zorladınız.
7. Kürt dili ve edebiyatı bölümlerindeki akademisyenleri KHK ile ihraç ettiniz.
8. Kürtçe öğretmenliği bitiren öğrencilere kontenjan açmadınız.
9. Kürtçe-Türkçe-İngilizce eğitim veren kreşleri minik çocukları ite kaka kapattınız.
10. Kürtçe hutbe, mevlit ve deyişleri yasakladınız.
11. Kürtçe yazan yazarların ülkelerini terk etmelerine neden oldunuz.
12. Kürtçe yazan öğretmenlere işkence ettiniz, onları sürgün ettiniz, KHK ile ihraç ettiniz.
13. Kürtçe harfleri yasakladınız, Kürtçe tabelaları söktünüz, adı Kürtçe olan sokak, cadde ve parkların adlarını değiştirdiniz.
14. TBMM’deki Kürtçe konuşma, sözcük ve cümleleri X, “bilinmeyen dil”, “…” şeklinde kaydettiniz.
15. Kürtçeyi 2012’de çıkardığınız kanunla sadece özel okullarda, yani Fetullahçı okullarda okutulabilen bir dil haline getirerek çocuğuna Kürtçe eğitim vermek isteyen Kürtleri çocuğunu FETÖ’cülerin okullarına göndermeye zorladınız.
16. FETÖ’cülerin “Türkçe Olimpiyatları”nı TRT’nin sayısız kanalı varken sadece Kürtçe yayın yapan TRT 6’te naklen yayınladınız.
17. Kürtçeye ilişkin 17 yıllık özetiniz budur!

Benzer Haberler