Yetkin: Türkiye’ye yeni görevler verilmesi söz konusu

19 Şubat 2021 Cuma

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, NATO Savunma Bakanları toplantısına ilişkin, “ABD’de Joe Biden’ın iktidara gelmesi ardından yapılan ilk NATO toplantısıydı. Toplantıda S-400/F-35 krizinden daha çok Irak konusunu ele alındı” değerlendirmesini yaptı. Yetkin yazısında, “Türkiye NATO’nun 2030 planlarında da yer alıyor” diyerek, “NATO sadece Irak değil, Afganistan operasyonunu da genişletmeyi tartışıyor. Türkiye’ye orada da yeni görevler verilmesi söz konusu” ifadelerini kullandı.

Murat Yetkin, Yetkin Report ‘NATO’da S-400’ler değil ama Irak operasyonu konuşuldu’ başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Toplantı için, “ABD’de Joe Biden’ın iktidara gelmesi ardından yapılan ilk NATO toplantısıydı” yorumunu yapan Yetkin, S-400/F-35 krizinden daha çok Irak konusunu ele alındığını belirtti.

“Türkiye NATO’nun 2030 planlarında da yer alıyor” diyen Yetkin, “NATO sadece Irak değil, Afganistan operasyonunu da genişletmeyi tartışıyor Türkiye’ye orada da yeni görevler verilmesi söz konusu” ifadelerini kullandı.

Yetkin’in toplantıya ilişkin yazısından bir bölüm şöyle:

“Bir Milli Savunma kaynağı YetkinReport’a S-400 ve F-35 konusuna halen daha çok ABD ile ikili planda bir sorun olarak baktıklarını, ancak konunun ortak NATO savunmasını ilgilendirdiğini söyledi. Nitekim, Bakan Akar da toplantı sonrasında ‘Türkiye’ye yönelik lisans kısıtlamaları ile yaptırım girişim ve tehditlerinin İttifak’ı zayıflattığını da açıkça Müttefiklerimizin dikkatlerine getirdik’ açıklamasını yaptı.

“TÜRKİYE’NİN SORUMLULUKLARININ ARTACAĞI ANLAŞILIYOR”

“ABD’deki Biden yönetiminin demokrasi ve insan haklarına önem vermesi nedeniyle Türkiye’nin NATO üyeliğinin dahi sorgulanacağı iddiasına karşı Türkiye’nin sorumluluklarının artacağı anlaşılıyor.

Türkiye 1 Ocak itibarıyla NATO’nun yeni acil müdahale gücü olan Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti (VJTF) komutanlığını Polonya’dan devralmış bulunuyor. 25 Ocak’ta 25 kişilik ilk Türk askeri personeli NATO’nun Irak operasyonu için Bağdat’ta göreve başladı. NATO’nun Irak operasyonunun amacı, Irak ordusunun yeniden yapılandırılması ve eğitimi. Son toplantıda buna IŞİD’le mücadele boyutu da eklendi, toplam personel sayısı da 500’den 4,000’e çıkarıldı.

Türkiye’nin bu göreve tahsis edeceği personel sayısı da artacak. Bu durum Irak’ta yeni tartışmalara da yol açabilir. Nitekim Akar’ın konu görüşülürken ‘NATO’nun Irak misyonunun genişletilmesi çalışmaları sürerken PKK terör örgütünün, NATO misyonu önündeki en büyük engel’ olduğunu söylediği kayıtlarda var.

NATO sadece Irak değil, Afganistan operasyonunu da genişletmeyi tartışıyor. Halen Kabil havaalanının güvenli işletilmesini üstlenen Türkiye’ye orada da yeni görevler verilmesi söz konusu. Türkiye NATO’nun 2030 planlarında da yer alıyor.”

YAZININ TAMAMI 

Benzer Haberler