Yerlileri yetmedi! Suriyeli sahte şeyhler ‘peygamber torunuyuz’ diyerek para topluyor

Yayın tarihi: 13 Nisan 2024 Cumartesi 10:05 am - Güncelleme: 13 Nisan 2024 Cumartesi 10:05 am

Kendilerini ‘peygamber torunu’ olarak tanıtan iki Suriyeli, Kur’an Kursu ve tekke olarak faaliyet gösterecek olan medrese için ‘hisse bedelini’ 1000 TL belirleyerek yardım kampanyası başlattı.

Sık sık karşılaştığımız ‘sahte şeyh’ haberlerine bir yenisi daha eklendi. Üstelik bu kez söz konusu ‘şeyhler’ Suriyeli.

Sözcü’de yer alan habere göre, Evlad-ıResul İlim ve İrfan Derneği adlı kuruluş, Kur’an Kursu ve tekke olarak faaliyet gösterecek olan medrese için yardım kampanyası başlattı. İBAN da verilen kampanyada “Hisse bedeli” 1000 TL olarak belirlendi. Derneğin kurucuları “Seyyid Muhammed Mardini Er-Rifai” ismini kullanan Muhammed Bütün ile “Seyyid Ali Es Sebbebi Er Rifai” adlı iki Suriyeli çıktı.

Hz. Muhammed’in 48. kuşaktan torunu olduğunu iddia eden Bütün 1968’te Suriye’nin Halep kentinde doğduğunu, 2015’te terör örgütü İŞİD tarafından tutsak alındığını ve hakkında idam kararı verildiğini öne sürüyor. Ancak 12. yüzyılda yaşayan Rufailik tarikatının kurucusu Ahmed Er Rifai’nin kilitli kapıları açması ile Türkiye’ye kaçabildiğini iddia ediyor.

‘PEYGAMBER TORUNU’

İki sözde şeyh, İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin çeşitli illerini dolaşarak vaazlar veriyor. “Peygamber torunuyuz” diyerek vatandaşları istismar ediyor. Onlara inanan bazı kişiler, çocuğu olmayanların çocuk sahibi olduğunu, kalpten geçen şeyleri söylenmeden bildiğini ve geleceğe dair “Kerametleri” bulunduğunu da öne sürüyor.

‘Emeklilerin maaşları düşürülsün’ diyen sahte şeyhe dolandırıcılıktan hapis cezası

Kaynak: TELE1