Yerli otomobilde gözlerden kaçan kritik detay: 19 sene sonra mı üretilecek?

30 Aralık 2019 Pazartesi

Yerli otomobilde gözlerden kaçan kritik detay: 19 sene sonra mı üretilecek?

Yerli otomobil yapımı konusunda otomobilin lansmanı ile aynı gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Kararnameye göre; yerli otomobilin trafiğe çıkma süreci 19,5 yıl kadar uzayabilir.

“Türkiye’nin yerli otomobili” olarak bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından lansmanı yapılan TOGG tarafından üretilecek ilk yerli otomobillerin seri üretim bantlarından 2023’te ineceği duyurulmuştu. Yani AKP yetkilileri ve TOGG tarafından kamuoyuna verilen bilgilere göre 2023 yılında yerli otomobil yollarda olacaktı.

Gazetta9’un haberine göre; yerli otomobil yapımı konusunda otomobilin lansmanı ile aynı gün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Çünkü 26.12.2019 tarih 1945 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ekinde belirtilen detaylarda “Yatırım Süresi” 13 yıl olarak belirtilmekte.

 

‘Şeref sözü: Yerli otomobil 2022’de seri üretime geçsin, TKP’ye üye olur tek yol devrim diye slogan atarım’

Kararnamede kafa karıştıran ifadeler…

Ayrıca kararnamenin 2 maddesinin “Ç” bendinde yatırımın öngörülen bu 13 yıllık süre zarfında gerçekleştirilememesi, yani “Yerli Arabanın” bu süre zarfında yapılamaması halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından projeyi üstlenen Türkiye’nin Otomobili Girişim Gurubu Sanayi ve Ticaret A.Ş’ye (TOGG) öngörülen 13 yıllık sürenin yarısı kadar (6,5 yıl) ek süre verilebileceği de belirtilmekte.

Yerli otomobilin trafiğe çıkma sürecinin 19,5 yılı bulabilir

Bu da projenin gerçekleşme,yatırımın tamamlanma ve seri üretime geçilip yerli otomobilin trafiğe çıkma sürecinin 19,5 yıl sonraya kadar uzayabileceğini göstermekte. Şimdi ise kafalarda otomobilin 2023’te mi, kararnamede öngörülen yatırım süresi olan 13 sene içinde yani 2033’te mi yoksa bu süre zarfına kadar da yatırmın tamaamlanamayıp bir de ekstra alınacak 6,6 senelik süre ile 2039 yılında mı yollarda olacağı merak ediliyor.

Erdoğan direksiyonu yarım tur çeviriyor ama yerli otomobil düz gidiyor!

Hong Kong otomobil fuarında tanıttığı iddiaları gündeme gelmişti

Keza bu süreç içerisinde milli otomobili üretmek için ortak girişim grubunu kuran firmalara verilecek teşviklerin de nasıl verileceği ve bunda kriterlerin neler olacağı,yatırım zamanında tamamlanamaz ise bu girişimcilerin bu teşviklerine ne olacağı gibi konular da belirsizliğini koruyor…

Öte yandan lansmanı yapılan “Yerli Otomobil” prototipinin de İtalyan The Pininfarina firmasının “K350 Concept Is A 400-HP All-Electric SUV” konsept modeli olarak 2018 yılında Hong Kong otomobil fuarında tanıttığı iddiaları gündeme gelmiş ve ne TOGG,ne de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yapmamıştı…

Benzer Haberler