Yerel seçim vaadiyle dolandırıcılık! Bu tuzağa sakın düşmeyin

Yayın tarihi: 7 Mart 2024 Perşembe 6:35 pm - Güncelleme: 7 Mart 2024 Perşembe 6:44 pm

Yerel seçimleri fırsat bilen dolandırıcıların yeni yöntemi ortaya çıktı. “Oy kullanacağınız sandık değişti” mesajıyla telefonlara link gönderen dolandırıcılar, linke tıklanması halinde kullanıcıların bilgilerini ele geçiriyor.

Vatandaşın umutlarını suistimal etmek için adeta pusuda bekleyen dolandırıcıların bir oyunu daha ortaya çıktı. Yüksek Seçim Kurulu’nun sayfasını görsel olarak kopyalayan dolandırıcılar, “Oy kullanacağınız sandık değişti” mesajıyla, sorgulama linki gönderiyor. Linke tıklanmasıyla birlikte virüsle hem kişisel bilgiler ele geçiriliyor, hem de adım adım takip sağlanıyor.

Abdurrahim Albayrak’ın telefon numarasıyla dolandırıcılık: İnanılmaz hakaretler duydum

Sabah gazetesinin haberine göre, gönderilen bu link üzerinden seçim kaydı sorgulaması yapılması isteniyor. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlardan adres ve telefon gibi iletişim bilgileri isteniyor.

Dolandırıcılar sadece SMS ile değil aramalarla da insanlara ulaşıyor. Genellikle 444 veya 850 ile başlayan numaralardan gelen aramalarda, “YSK’dan arıyoruz. Seçmen kaydınız ile ilgili bir değişiklik var. Düzeltmemiz için bazı bilgiler gerekiyor” diyerek dolandırma süreci başlatılıyor.

“LİNKLERİ AÇMAYIN”

Uzmanlar, kesin listelerin açıklanmasının ardından hiçbir seçmenin oy kullanacağı sandığın yerinin değişmeyeceğini belirterek, “Şüpheli bir link geldiğinde bunu açmayın” uyarısında bulunuyor.

Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağını, YSK’nın internet sitesinden, e-devletten, YSK’nın seçmen sorgulama mobil uygulamasından veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi’nden kontrol edebiliyor.

Kaynak: TELE1