Yerel seçim kararı sonrası İYİ Parti’de üç istifa daha

5 Aralık 2023 Salı

GİK toplantısının ardından da İYİ Parti’de istifalar devam ediyor Kocaeli’de Körfez Belediyesi’nde İYİ Partili 3 meclis üyesi istifa etti.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun (GİK) CHP lideri Özgür Özel’in ‘işbirliği’ teklifini reddetme kararı sonrası parti içinden istifalar devam ediyor.

Kocaeli’nin Körfez Belediyesi’nde İYİ Partili 3 meclis üyesi partilerinden istifa ettiği duyurdu. Meclis üyeleri Ender Oğuz, Fevzi Canbaz ve Arif Ersoy, görevlerini bağımsız olarak sürdüreceklerini açıkladı.

‘PARTİNİN TABANINDA DA GÜVEN VE İNANÇ KALMAMIŞTIR’

İstifa eden meclis üyeleri tarafından yapılan ortak açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Gelinen noktada İYİ Parti’nin bırakın iktidar hedeflemeyi, nitelikli bir muhalefet üretemez hale geldiği açıkça görülmektedir. Kaldı ki partinin kadroları maalesef liyakat üzerine değil, sadakat üzere kurulmuştur. Geçtiğimiz genel seçimlerde çok net olarak gördüğümüz gibi ve yine gerçekleşecek olan yerel seçimlerde de görüldüğü üzere aday belirleme sürecinin teşkilatların ve tabanın tüm söylemlerine kulak tıkayan, demokrasiden uzak kapalı kapılar ardında dönen kulisler ve pazarlıklar neticesinde olduğu aşikardır. Çok açık olarak görülmektedir ki partinin tabanında da güven ve inanç kalmamıştır. Parti yönetimi tarafından düne kadar eleştirilen ne varsa şu an kendileri tarafından yapılır hale gelmiştir. Bununla birlikte hiçbir ikbal ve menfaat düşünmeksizin İYİ Parti’ye gönül ve emek vermiş partinin evlatlarını yok sayan, ötekileştiren, kesinlikle eleştiri dahi kabul etmeyen ve kendisi gibi düşünmeyeni dışlayan bir yapıya bürünmüştür. Son evrede kesinlikle halka hizmet etme şansı kalmadığı ve amacı da gütmediğini açıkça gördüğümüz ve de anlamış olduğumuz İYİ Parti’den istifa etme zarureti tarafımızca hasıl olmuştur.”

ÜYE SAYISI İKİYE DÜŞTÜ

İstifalarla birlikte Körfez Belediye Meclisi’nde İYİ Parti’nin üye sayısı ikiye düştü.

Karar sonrası ilk istifa İYİ Parti eski Antalya İl Başkanı Ahmet Aydın’dan gelmişti. GİK kararına tepki göstererek partisinden istifa ettiğini duyuran Aydın “Cumhuriyet Halk Partisi ile uyum içerisinde yürüttüğümüz yerel yönetim programımızın olumsuz bir noktaya taşınmasına ne aklım ne de yüreğim razı gelmiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Mansur Yavaş’tan İYİ Parti’nin kararına ilk yorum