Yenilenen 100 ve 200 Euro’luk banknotlar piyasaya sürüldü

28 Mayıs 2019 Salı

Yenilenen 100 ve 200 Euro’luk banknotlar piyasaya sürüldü

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yeni teknolojik özellikler eklenen 100 ve 200 Euro’luk banknotların dolaşıma girdiğini duyurdu. Banknotların yükseklik boyutu, kullanımını pratikleştirmek amacıyla küçültüldüğü söylenildi.

ECB’den yapılan açıklamada, önceki serilere göre daha yenilikçi güvenlik özelliklerine sahip olan 100 ve 200’lük yeni Euro banknotların bugün tedavüle çıktığı bildirildi.

Açıklamada, 100 ve 200’lük yeni Euro banknotların, aynı zamanda diğer seriler gibi “hisset, bak ve eğ” yöntemiyle de test edilebildiği belirtilerek, 100 Euro’luk banknotların 50 ve 20’lik banknotlardan sonra en fazla kullanılan banknotlar olduğu vurgulandı.

Banknotlar, ilk olarak 20 Euro’luk banknotta kullanılan yenilikçi “portre penceresi” teknolojisini içeriyor. Banknot, ışığa tutulduğunda hologram üzerindeki pencere şeffaf hale geliyor ve mitolojik bir figür olan “Europe”un portresi, banknotun her iki tarafından da görülebilecek şekilde ortaya çıkıyor. Ayrıca, ışık altına tutulduğunda gri şeridin üzerinde de küçük Euro sembolleri beliriyor.

Çıplak gözle görülebilen güvenlik özelliklerine ek olarak, yeni Euro banknotlar ayrıca makine tarafından okunabilir güvenlik özelliklerine de sahip.

Yeni piyasaya sürülen Euro banknotların yükseklik boyutu da berek 50 Euro ölçülerine getirildi. Ancak uzunluğu değiştirilmedi.

Banknotları güncelleme işlemi, sahtecilikle mücadele çerçevesinde 2002 yılında gündeme gelmişti. Daha önce 5, 10, 20 ve 50 Euro’luk banknotlar güncellenerek piyasaya sürülmüştü.

Benzer Haberler