Yeni Vergi Yasası komisyondan geçti… Tatil yapan, internet kullanan da vergi ödeyecek… Ev alıp satanlara yeni yük: Değerlendirme şirketi

1 Kasım 2019 Cuma

Yeni Vergi Yasası komisyondan geçti… Tatil yapan, internet kullanan da vergi ödeyecek… Ev alıp satanlara yeni yük: Değerlendirme şirketi

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren Yeni Vergi Yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti. Yeni Vergi Yasası neler getiriyor? İşte yanıtı.

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Turizm sektörüne yeni vergi

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin görüşmeleri TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda tamamlandı.

Turizm sektörüne 150 milyon Dolar’lık yeni vergi geliyor

EV ALIP SATANLARA YENİ YÜK

Değerli konut vergisi adı altında, 5 milyon liranın üzerinde değeri olan konutlardan binde 3 ile yüzde 1 arasında vergi alınacak.

Evini satmak isteyenler önce evinin gerçek değerini değerleme şirketine para verip öğrenecek. Satış sırasında yüzde 4’lük harç gerçek değer üzerinden alınacak. Böylece şimdiye kadar örneğin 100 bin lira gösterilen 500 bin liralık evin harç tutarı 4 bin liradan 20 bin liraya çıkacak.

Tapu Kanunu’nda yapılacak değişiklikle artık konut satışlarında satıcının devlete beyan ettiği değer yerine özel değerleme şirketlerinin belirleyeceği ev fiyatı esas alınacak. Uygulama 1 Ocak 2020 yılından itibaren başlayacak.

OTELDE KALANA DA VERGİ

Yeni düzenlemeye göre otel, tatil köyü, pansiyon gibi tüm turistik tesislerde konaklayanlardan gecelik kişi başı 6 lira ile 18 TL Konaklama Vergisi alınacak. Otel, restoran, eğlence yeri, yat, tekne ve gemiler, havayolu şirketleri, seyahat acenteleri ve özel sektöre ait havaalanlarından ciroları üzerinden yüzde 1’e kadar vergi alınacak.

Konaklama Vergisi, pansiyon ve 1-2 yıldızlı otel, motellerde 6 lira, 5 yıldızlı otellerde 18 lira olacak. 4 çocuklu bir aile bir haftalık tatil yaptığında otel ücretinin dışında devlete de 168 TL ile 504 lira devlete konaklama vergisi vermek zorunda kalacak. 12 yaştan küçük çocuklardan Konaklama Vergisi alınmayacak.

DİJİTAL HİZMET VERGİSİ

İnternet üzerinden mal ve hizmet sunan teknoloji şirketlerinden yüzde 7.5 oranında Dijital Vergi alınacak. Bu vergi uluslararası alanda 750 milyon Euro veya 20 milyon lira ciro elde eden şirketlerden alınacak.

Google, Facebook gibi uluslararası şirketlerden yüzde 7,5 vergi alınacak. Geliri 500 bin lirayı aşanlar için yüzde 40’lık vergi dilimi uygulanacak.

HAKEMLERE SPORCULARA VERGİ

Spor hakemlerinin gelir vergisi muafiyeti kaldırılacak.

Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyette bulunan sporculara uygulanan Gelir Vergisi kesinti oranı da yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarılacak. 31 Ekim’den önce yapılan sözleşmeler yasadan etkilenmeyecek.

Vergi artışı yeni sözleşmeler için geçerli olacak.

İLAVE BORÇ KULLANIMI İÇİN YETKİ İSTEDİ

Komisyonda konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Dinçbaş, yıl sonu itibarıyla öngörülen 125 milyar dolarlık borçlanma tutarının kullanıldığını belirterek, ilave borç kullanımı için yetki istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi de teklifin, net borç kullanımı tutarına 2019 yılı için 70 milyar lira ilave edilmesine yönelik maddenin, 2019 bütçesinde değişiklik yaratacağını, bu nedenle ek bütçe ile yasalaştırılması gerektiğini savundu.

Yeni Vergi Yasası turizm sektörüne ve internetten para kazananlara yeni vergi getiriyor

Benzer Haberler