Yeni salgın görme yetinizi olumsuz etkileyebilir

6 Ocak 2022 Perşembe

Yeni salgın görme yetinizi olumsuz etkileyebilir

Yeni salgın görme yetinizi önemli ölçüde yok edebilir. Konu ile ilgili yapılan açıklamalar endişe yarattı.

Türkiye’de bu aralar ortaya çıkan yeni salgın görme yetinizi bozma ihtimaline sahip. Bildiğiniz üzere uzun bir süredir Covid-19 pandemisi devam ediyor. Yaklaşık olarak 2 yıldır devam eden bu pandemi ne yazık ki bir türlü bitmedi. Türkiye’de yüz binlerce insanın ölmesine neden olan salgın hızla yayılıyor.

Omicron varyantı ile birlikte virüsün yayılma hızı çok ciddi şekilde artış gösterdi. Aynı zamanda başka virüslere yol açıldı. Türk oftamoloji derneği oküler enfeksiyon birimi konu ile ilgili son derece önemli açıklamalara yer verdi. Onlara göre tehlikeli bir virüs salgını yayılıyor.

görme yetinizi

Konjonktivit olarak bilinen bu virüs aslına bakacak olursak pek yeni değil. Ancak ilk defa bu kadar hızlı bir şekilde yayılıyor. Henüz yeni atağa kalkan ve kırmızı göz hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlık göz kaybına bile neden olabiliyor.

 

Yapılan açıklamalara baktığımızda özellikle yakın temas halinde olan hastaların bu virüsü hızlı bir şekilde yaydığı görülüyor. Her ne kadar hastalar tedavisinde hızlı bir şekilde başlasalar bile yine de virüs yayılmaya devam ediyor. Ayrıca kornea diye adlandırılan gözün şeffaf tabakası bu virüs nedeniyle tehlike altında.

Koronavirüs salgınının biteceği tarih açıklandı: Uzak değil

Yeni salgın görme yetinizi kaybetmeniz ile kulak önü lenf bezi büyümesi gibi problemlere neden oluyor. İlk etapta tek gözde görülen belirtiler hemen ardından diğer göze yayılabiliyor. Uzmanlar bu hastalığın haftalarca devam ettiğini söylüyor. Konuyla ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

Benzer Haberler