Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Kadıköy Anadolu’da ‘simit atma’ geleneğine soruşturma

İstanbul Kadıköy Anadolu Lisesi’nde (KAL) okulun öğrencilerinin yeni gelen öğrencileri ‘simit atarak’ karşılaması sosyal medyada büyük tepki çekince, soruşturma başlatıldı. Öğrenciler “Bu gelenek ‘martı’ olarak anılmamızdan kaynaklanıyor, zaten simitler toplanarak, mantılara veriliyor” dedi.

KAL öğrencilerinin bu yıl ilk kez hazırlık sınıfına başlayan öğrencilere ‘simit atması’ ile ilgili karşılama videosu sosyal medyaya düşünce tepkiler de başladı. Öğrencilerin “nimete saygısızlık” yapmakla suçlanması üzerine soruşturma başlatıldı. Okulun öğrenci ve mezunlarının “martı” olarak anıldığını hatırlatan öğrenciler ise, “Bu bir saygısızlık değil. Martılara da simit atılıyor. Bu gelenek de ‘martı’ olarak anılmamızdan kaynaklanıyor. Zaten simitler toplanarak, mantılara veriliyor” dedi.

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN YAZILI AÇIKLAMA

Bu arada İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklama şöyle:

“Kadıköy Anadolu Lisesinde, yeni eğitim öğretim yılı açılış töreni sırasında ‘Liseye yeni başlayan öğrencileri karşılama’ adı altında gerçekleştirildiği ifade edilen söz konusu ‘etkinlik’le ilgili olarak müdürlüğümüzce inceleme işlemi başlatılmıştır.”