Yeni normalleşmenin ilk gününde büyük hareketlilik! Süreç terse dönebilir uyarısı

1 Haziran 2020 Pazartesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu, yeni tip koronavirüs salgınında gelinen noktayı ve normalleşme sürecinde alınacak tedbirleri masaya yatırdı. Sokağa çıkma yasağının sona ermesinin ardından yollarda trafik yoğunluğu oluştu. Otogarlarda da hareketlilik var.

Normalleşme sürecindeki çelişkiye dikkat çeken kurul “AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak. İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı” açıklaması yaptı.

İstiklal Caddesi’nde normalleşmenin ilk günü: En mutlu insan benim

Normalleşme sürecinin, özellikle İstanbul’da maske ve fiziksel mesafe kural ihlallerini beraberinde getirebileceğine vurgu yapıldı.

Önceki gün telekonferansla gerçekleştirilen toplantıda şu tespit ve önerilerde bulunuldu: “İstanbul dışındaki birçok ilde kontrol edilebilir bir vaka sayısı mevcuttu ancak İstanbul’dan gidenler nedeniyle hasta sayılarında kısmi artış oldu. Eylül, ekim ayında ise tatil bölgeleri için ciddi bir sıkıntı yaşanması bekleniyor. Son dönemde artan bir sosyalleşme var. Artan sosyalleşme ve kural ihlalleri nedeniyle şu ana kadar iyi giden durum tersine dönebilir. Normalleşme sürecinde çelişkili kararlar bulunuyor. AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak. İstanbul’da bir rahatlama söz konusu. Fiziksel mesafeye uyulmuyor. İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı. Evden çalışma sistemi bir süre daha devam etmeli.”

Minibüslerde korkutan görüntü

YÜZDE 50 DOLULUK UYGULAMASI SÜRECEK

Kurul, 18 Mayıs tarihli İstanbul Valiliği genelgesine uygun olarak toplu ulaşımda yüzde 50 doluluk uygulamasının sürdürüleceğini ve maske zorunluluğuna devam edileceğini kaydetti. Danışma Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından İBB, park bahçeleri, oyun alanlarını, tuvaletleri, İSPARK’ları, yüzde 50 kuralına uyulması şartıyla kütüphaneleri, açık alanları açacak. Beltur, sosyal tesis, kafe ve lokantalar ise ikinci aşamada değerlendirilecek.

YOĞUNLUKLAR OLUŞTU

Kısıtlamanın sona erdiği Pazartesi sabahında yurttaşlar, sabahın erken saatinde çalışmak için yola koyuldu. Hem trafikte hem duraklarda yoğunluğun oluştuğu görüldü. Sokağa çıkma yasağı kapsamında bulunmayan 65 yaş ve altı ile 18 yaş üstü yurttaşlar işe gitmek için sabah saatlerinden itibaren işe gitmeye başladı.

Salgınla mücadele kapsamında geçici olarak kapanan iş yerlerinin normalleşme adımları kapsamında bugün itibariyle açılacak olmasıyla yurttaşlar, yola koyuldu. Normalleşme adımlarının olduğu ilk günün sabahında yurttaşlar yoğunluk oluşturdu.

OTOGARLARDA BÜYÜK HAREKETLİLİK

Öte yandan gece şehirler arası toplu ulaşım araçları ile yapılacak seyahatlerde izin belgesi alma zorunluluğunun kalkmasıyla hareketliliğin arttığı bir başka nokta da otogarlar oldu. Özellikle yaz aylarında büyükşehirlerden ayrılmak isteyen ve özel aracı olmayanlar gece saatlerinden itibaren otogarların yolunu tuttu. Yolcular ateşi ölçüldükten sonra maskeli olarak otogarlara alındı.

Saat 01.00’den itibaren özellikle Ankara, İstanbul, İzmir, Kayseri ve Antalya’dan çok sayıda sefer başladı. Korona salgını nedeniyle terhisleri bir ay ertelenen askerler de dün tezkerelerini alarak otobüslerle memleketlerine döndü.

Benzer Haberler