Yeni Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal enflasyon tahminini düşürdü

31 Temmuz 2019 Çarşamba

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal yılın üçüncü enflasyon raporunun açıklandığı toplantıda konuşuyor. Murat Uysal yaptığı açıklamada, 2019 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14.6’dan yüzde 13.9’a düşürüldüğünü bildirdi.

 

TCMB Başkanı Uysal’ın açıklamalarından satır başları:

Küresel iktisadi faaliyette geçen yılın ikinci çeyreğinden başlayan gerileme eğilimi bu yılın ilk çeyreğinde de sürdü. İktisadi faaliyet ılımlı bir toparlanma eğilimi görülüyor. Cari işlemler dengesindeki iyileşme devam ediyor. İktisadi faaliyet kısmi bir toparlanma kaydetti. İkinci çeyrekte de bu eğilimin devam ettiğini görüyoruz. Yılın ilk yarısında sıkı para politikası duruşumuzu koruduk.

Bugün açıklanacak: Dünyanın gözü FED kararında

Enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal konularda kısmi iyileşme ile birlikte ekonomide kademeli toparlanmanın devam edeceğini görüyoruz. TL’de ima edilen kur oynaklığı mevcut rapor döneminde azaldı.

Yıllık enflasyondaki düşüşte gıda temel mal ve enerji grupları başlıca sürükleyici oldu. Göstergeler bu dönemde bir miktar yukarı yönlü seyir izlese de arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir.

İkinci çeyrek turizm verileri açıklandı

Turizmdeki güçlü seyir doğrudan etkilerinin yanında bağlantılı sektörler kanalıyla da iktisadi faaliyeti destekledi. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkiliyor. Bu yılın kalan döneminde finansal koşulların toparlanmaya destek vereceğini görüyoruz. Net mal ve hizmet ihracatının dönemlik büyüme katkısının arttığını düşünüyoruz. Enflasyon görünümünde talep kaynaklı aşağı yönlü riskler mevcut.

Haziran’da ihracat da ithalat da azaldı

2019 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 14.6’dan yüzde 13.9’a düşürüldü.  2020 tahmini 8.2, 2021 tahmini de yüzde 5.4 olarak bırakıldı. Orta vadede ise enflasyon tahmini yüzde 5 oldu.

Benzer Haberler