Yeni koronavirüs türlerinin ortaya çıkabileceği bölgeler tespit edildi

2 Haziran 2021 Çarşamba

Yeni koronavirüs türlerinin ortaya çıkabileceği bölgeler tespit edildi

Bilim insanları, yeni koronavirüs türlerinin ortaya çıkabileceği bölgeleri tespit etmek üzere bir araştırma yaptı. Araştırma sonucuna göre koronavirüsün yeni türleri için merkez olabilecek konumların çoğu Çin’de bulunuyor.

Bilim insanları tarafından yürütülen uluslararası araştırma, muhtemel yeni koronavirüs türleri için merkez olabilecek konumların çoğunun Çin’de bulunduğunu ortaya koydu.

AA’nın aktardığı habere göre, araştırma Kaliforniya Berkeley Üniversitesi, Milano Politeknik Üniversitesi ve Yeni Zelanda Massey Üniversitesi’nden bilim insanlarının iş birliği ile yürütüldü. Çalışmada Batı Avrupa’dan Güneydoğu Asya’ya kadar uzanan bölgede at nalı yarasaların doğal yaşam alanları incelendi. Çalışmaya ayrıca insan hayvan etkileşiminin en sık görüldüğü yerleşim yerleri ile tarım ve besi hayvanı üretimi bulunan konumlar da dahil edildi.
Yarasaların doğal yaşam alanları ile bu bölgelerin kesiştiği alanları inceleyen araştırmacılar, başta insanlar olmak üzere diğer canlılara da bulaşması muhtemel hastalıkların yeni merkezi olabilecek noktaları tespit etti.

KONUMLARIN ÇOĞU ÇİN’DE, JAPONYA VE KUZEY FİLİPİNLER’DE BAZI BÖLGELER RİSK ALTINDA

Yeni koronavirüs türleri için merkez olabilecek konumların çoğunun Çin’de bulunduğunu not eden araştırmacılar, Japonya ve Kuzey Filipinler’de orman bölünmeleri görülen bazı bölgelerin de risk altında olduğuna dikkat çekti. Araştırmacılar ayrıca Tayland ve Hindiçin bölgesindeki besi hayvanı üretiminin artması halinde bu bölgelerin de merkez haline dönüşebileceği uyarısında bulundu.

California Berkeley Üniversitesi Çevre Bilimi Bölümü araştırmacısı Prof. Paolo D’Odorico, arazi kullanımı ile ilgili değişikliklerin hem çevreye hem de hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklara dikkat çekti.  İnsan sağlığına etkilerinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Bilim insanları yoğun hayvan üretiminin özellikle endişe verici olduğunu söyledi.  Salgın hastalıklara karşı savunmasız olan, genetik olarak benzer ve genellikle bağışıklığı baskılanmış büyük hayvan popülasyonlarının bir arada bulunmasının büyük riskler doğurduğunu kaydetti.

D’Odorico, yeni tip koronavirüsün vahşi yaşamdan insanlara doğrudan geçişine dair izlerin takip edilmesi mümkün olmasa bile, arazi kullanımıyla ilgili değişikliklerin bu yarasaların varlığıyla bağlantılı olduğunun bilindiğini belirtti.

CHP Milletvekilinden flaş iddia! ‘Koronavirüs hastalarına tarihi geçmiş ilaçlar mı verildi’

 

Benzer Haberler