MİT Kanunu: Gazetecileri içeride tutmak için kişiye özel yasa çıkardılar

13 Nisan 2020 Pazartesi

TBMM Genel Kurulunda infaz düzenlemesini içeren Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin görüşmeleri sürüyor. Gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun avukatı Kazım Yiğit Akalın, değişikliği “Bu Mafyaya, rüşvetçiye, hırsıza, gaspçıya indirime giden İktidar, sırf Barış’lar çıkmasın  diye gece 3’te Mit Kanunu’nu indirimden çıkardı” değerlendirmesini yaptı.

AKP ve MHP’nin 70 maddeden oluşan İnfaz Kanun Teklifi’nde değişiklik yapıldı. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ve AKP Milletvekilleri Oya Eronat, Recep Özel, Jülide İskenderoğlu, Ali Özkaya’nın verdiği önergeyle yapılan değişiklikle Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteciler Hülya Kılınç ile Murat Ağırel’in tahliyesini MiİT Kanunu’nu indirimden çıkarılarak engellendi.

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun avukatı Kazım Yiğit Akalın, değişikliği “Bugüne kadar hiçbir İnfaz indiriminde Mit Kanunun istisna tutulmamıştı. Nitekim Meclis’te görüşülen bu kanun teklifinde de tutulmamıştı. Mafyaya, rüşvetçiye, hırsıza, gaspçıya indirime giden İktidar, SIRF BARIŞ’lar ÇIKAMASIN diye GECE 3’te Mit Kanunu’nu indirimden çıkardı..!!” şeklinde yorumladı.

Yeni İnfaz paketine tutuklu Gazetecilerin tahliye edilmemesi için özel madde eklendiğini belirten Akalın, “Gece 4’te operasyon ile gözaltına alınan Barış’lar, bu sefer de cezaevinden çıkamasınlar diye Meclis’te gece 3’te kumpasa geldiler. Sırf Barış’lar ve diğer gazeteciler çıkamasın diye İNFAZ İNDİRİMİ İSTİSNASINA ÖZEL FIKRA EKLENDİ, YAZIKLAR OLSUN ADALETİNİZE.!!!” ifadelerini kullandı

MİT’E CEZAEVİNDEN MAHKÛM ALMA YETKİSİ

İstifası kabul edilmeyen Süleyman Soylu’dan ilk açıklama

TBMM’de görüşmeleri devam eden yeni infaz paketinden, terör suçlarıyla ilgili bilgilerin araştırılması için “ilgili makam” ya da savcılıkların talebi ve sulh ceza hâkiminin kararıyla, mahkûmların cezaevinden alınabilmelerine olanak veriliyor.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre düzenleme yasalaşırsa, savcılıkların yanı sıra istihbarat birimleri, tutuklu ve hükümlüyü cezaevinden alarak, sorgulayabilecek. İnfaz Yasası’nın 92. maddesinde yer alan düzenleme, daha önce Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 250. maddesindeki suçlar için uygulanıyordu.

Ancak Özel Yetkili Mahkemeleri düzenleyen CMK. 250. maddesi 2012’de kaldırılınca, düzenleme dayanaksız kalmıştı. Bu kapsamda AKP ve MHP, infaz paketindeki ilgili yasaya, “terör ve örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen” ibaresi eklettirdi.

Buna göre bu suçlarla ilgili olarak alınan bilgilerin doğruluğunun araştırılması bakımından zorunlu görülen hallerde, hükümlü veya tutuklular, rızaları alınmak koşuluyla, ilgili makamın ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine sulh ceza hâkimi kararı ile geçici sürelerle ceza infaz kurumundan alınabilecek.

Bu süreler, hükümlü veya tutuklu dinlendikten sonra işin niteliğine göre, her defasında 4 günü ve hiçbir surette 15 günü geçmemek üzere hâkim tarafından tayin olunacak. Ceza infaz kurumundan ayrılış ve dönüşlerinde hükümlü veya tutuklunun sağlık durumu doktor raporu ile tespit edilecek. Yer gösterme sırasında yapılan işlemlere ilişkin belgelerin bir örneği ilgilinin dosyasında muhafaza edilmek üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilecek.

Salgın bir yıl önceden öngörülmüş… Sağlık Bakanlığı’ndan 3 farklı senaryo

Benzer Haberler