Yeni Hazine ve Maliye Bakanı belli oldu

10 Kasım 2020 Salı

Berat Albayrak’ın görevinden istifasının kabulünün ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan isim Lütfi Elvan oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, önceki gün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla istifa ettiğini duyurdu. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da Albayrak’ın istifa kararından 27 saat sonra konuya ilişkin açıklama yaprak AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Albayrak’ın ‘görevden af talebini’ kabul ettiğini açıkladı.

Albayrak’ın istifası sonrası yeni Hazine ve Maliye Bakanı da belli oldu. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Albayrak’ın yerine Lütfi Elvan’ı atadı. Karar Resmi Gazete’de de yayımlandı.

LÜTFİ ELVAN KİMDİR?

Lütfi Elvan, 1962 yılında Karaman’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi, İngiltere Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında Yüksek Lisans Eğitimini 1986’da tamamladı, ABD’de Delaware Üniversitesi’nde Ekonomi alanında ikinci yüksek lisansını 1995’de bitirdi.

2002-2007 yılları arasında Müsteşar Yardımcılığı görevini üstlenen Elvan, 2007 yılında Karaman’dan seçilerek AKP Milletvekili oldu. 2007 – 2011 yılları arasında Erdoğan’ın başdanışmanlığını da yapan Elvan, 2013 yılında 2014 Türkiye yerel seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na aday gösterilen Binali Yıldırım’ın yerine 25 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na atandı.

Elvan son olarak 24 Mayıs 2016 tarihinde dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmetinde Kalkınma Bakanlığı görevini üstlendi.

Benzer Haberler