Yeni bir koronavirüs türü tespit edildi! 10 kat daha bulaşıcı…

18 Ağustos 2020 Salı

Yeni bir koronavirüs türü tespit edildi! 10 kat daha bulaşıcı…

Yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayısı 22 milyonu geçerken bilim insanları yeni bir tür koronavirüs tespit edildiğini duyurdu. D614G ismi verilen virüsün şu an dünyayı kasıp kavuran virüsten 10 kat daha bulaşıcı olduğu açıklandı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve insandan insana bulaşarak öldüren koronavirüsün yeni bir türü bulundu… Dünya üzerinde 777 binden fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüsün farklı bir türü olan virüse D614G adı verildi.

Sözcü’nün aktardığına göre, uluslararası basında yer alan haberlerde D614G isimli koronavirüs türünün şu an dünyanın mücadele ettiği virüsten çok daha tehlikeli olduğu açıklandı. Uzmanlar, bu virüsün 10 kat daha fazla bulaşıcı olduğunu duyurdu.

DSÖ’DEN İYİ HABER GELDİ

D614G’nin mutasyona uğramış bir koronavirüs olduğunu açıklayan yetkililer dünyanın farklı bölgelerinde de tespit edildiğini açıkladı. Bir restoranda bulaşan koronavirüs salgınında hasta olan 45 vakadan en az 3’ünde D614G isimli koronavirüsün bulunduğu kaydedilirken, “Restoranın sahibi Hindistan’dan döndükten sonra 14 günlük karantina kuralına uymadı ve hastalığı bulaştırdı. Aynı virüs Filipinler’den dönen bir kişide de görüldü” yorumu yapıldı.

ABD’nin önde gelen bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Anthony Fauci de yeni mutasyonun koronavirüsün bulaşma hızını artıracağından endişe ettiğini söyledi. Mutasyona uğrayan virüsün Avrupa ve ABD’de görülen virüsten daha farklı olduğu kaydedildi.

Fakat Dünya Sağlık Örgütü bu virüsün bulaşma riskinin daha yüksek olmasına rağmen henüz hastalığın daha öldürücü olduğuna dair bir kanıt olmadığını duyurdu.

Benzer Haberler