Yemeksepeti’ne fidye tehdidi

16 Kasım 2021 Salı

Yemek Sepeti‘nin siber saldırıya uğradığı ve milyonlarca kullanıcının bilgilerinin çalındığı iddia edildi. Siber saldırı iddiası üzerine şirketten açıklama geldi. Açıklamada kötü niyetli bazı kişilerin kaynağı belli olmayan verileri Yemeksepeti ile ilişkilendirerek yayınlama tehdidiyle fidye talebinde bulundukları belirtildi.

“Yemeksepeti olarak bu tip yasa dışı talepleri değerlendirmeye dahi mümkün olmadığını belirterek, konuyla ilgili tüm resmi kurumları bilgilendirdiğimizi ve yasal süreci başlattığımızı ifade etmek isteriz” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Yemeksepeti olarak kullanıcı verilerini korumanın en temel önceliğimiz olduğunu ve bu kapsamda siber güvenlik tedbirlerimiz en üst düzeyde aldığımızı vurgulamak isteriz. Bu son olayla bağlantılı olarak da Yemeksepeti sistemlerinde bir veri ihlali olup olmadığı uzman ekiplerce detaylı bir şekilde araştırılmış, herhangi bir veri ihlali ya da hırsızlığı kesinlikle tespit edilmemiştir.

Diğer taraftan, bir veri hırsızlığı yaşanması durumunda yapılması gerekenler kanunlarla açıkça belirlenmiş olup, Yemeksepeti olarak bugüne kadar yaptığımız gibi kanunlara uygun şekilde açık ve şeffaf bir süreç yürüteceğimizi kamuoyuna duyururuz.” Daha önce de Yemek Sepeti’ne yönelik saldırıda milyonlarca kişinin verileri çalışmış, olay gündeme oturmuştu.

HASKOLOĞLU TEYİT ETTİ

Gazeteci ibrahim Haskoloğlu, “Yemeksepeti’nden yaklaşık 50 milyon kişinin verilerinin çalınıp Darkweb’de satıldığı belirtilmişti. Verileri satışa sunan Hacker’a ulaştım, kanıtlaması için kendi adresimi, telefon numaramı göndermesini istedim Kendisi açık adresimin tarifiyle beraber telefon numaramı gönderdi” diyerek yaptığı paylaşım hack iddialarını güçlendirdi.

Yemek sepetini 21 yıl sonra bıraktı kendini filantropiye adıyor

Benzer Haberler