Yeldana Kaharman’ın şüpheli ölümüyle ilgili haberlerin erişime engellenmesi haberlerine de engelleme

26 Mart 2021 Cuma

Yeldana Kaharman’ın şüpheli ölümüyle ilgili haberlerin erişime engellenmesi haberlerine de engelleme

Elazığ’da şüpheli şekilde yaşamını yitiren Kırgızistanlı gazeteci Yeldana Kaharman’ın, cinsel saldırıya uğradığı ve intihar ettiği iddiasının yer aldığı habere erişim engeli getirilmesi haberine de erişim engeli getirildi.

Kırgızistanlı gazeteci Yeldana Kaharman’ın şüpheli bir şekilde ölümü birçok medya organında yer aldı.

Kaharman’ın, cinsel saldırıya uğradığı ve intihar ettiği iddiasının yer aldığı haber ve içerikler, İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Şubat 2020 tarih ve 2020/823 sayılı kararı ile erişime engellenmişti.

ERİŞİM ENGELİ HABERİNE ENGEL

İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin erişim engelleme ile ilgili yapılan haberler de kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Elazığ 1. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 24 Mart 2021 tarih ve 2021/2326 sayılı kararı ile erişime engellendi.

İfade Özgürlüğü Derneği’nden “Kırgızistanlı Gazeteci Yeldana Kaharman’ın Ölümü İle İlgili Haberlerin Erişime Engellenmesi Haberlerinin Erişime Engellenmesi” başlığıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Elazığ’da şüpheli şekilde hayatını kaybeden Kırgızistanlı gazeteci Yeldana Kaharman’ın, Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar’ın cinsel saldırısına uğradığı ve intihar ettiği iddiasının yer aldığı haber ve içerikler İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 11 Şubat 2020 tarih ve 2020/823 sayılı kararı ile erişime engellenmişti.

Bu erişim engelleme ile ilgili yapılan haberler de kişilik hakları ihlali gerekçesiyle, Elazığ 1. Sulh Ceza Hakimliği‘nin 24 Mart 2021 tarih ve 2021/2326 sayılı kararı ile erişime engellendi.”

Benzer Haberler