Yeğenlerinin pay istediği Huysuz Virjin’in miras davasında karar çıktı

Yayın tarihi: 23 Mayıs 2023 Salı 7:01 pm - Güncelleme: 23 Mayıs 2023 Salı 7:01 pm

“Huysuz Virjin” sahne adıyla tanınan Türkiye’nin en ünlü drag queeni Seyfi Dursunoğlu’nun ÇYDD’ye bağışladığı 15 milyon liralık mirasına iki yeğeni itiraz etmişti. Mahkemele, mirasın ÇYDD’nin olduğuna karar verdi. 

Sanatçı Seyfi Dursunoğlu, 15 milyon TL’yi bulan evinin ve bankadaki parasının Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bırakılmasını vasiyet etti.

Dursunoğlu’nun yeğenleri Cemal Erhan Saydam ile Evren Saydam mirasta hak sahibi olduklarını iddia edip vasiyetin iptali için dava açtı.

ÇYDD, bunun üzerine tereke tespit davası açtı. Dernek, sanatçının noterde vasiyetname hazırlattığı sırada yanında olan 60 yıllık dostu Garabet Baltaoğlu’nu şahit olarak gösterdi.

Yeğenler Cemal Erhan Saydam ile Evren Saydam buna karşı Garabet Baltaoğlu’nun akli dengesinin yerinde olup olmadığının araştırılması talebinde bulunmuştu.

İstanbul Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, Seyfi Dursunoğlu’nun mirasının akıbeti hakkındaki kararını verdi. Mahkeme, iki yeğenin açtığı vasiyetin iptali davasını reddederek mirasın hak sahibinin ÇYDD olduğuna hükmetti.

‘Huysuz Virjin’in yeğenlerine, 60 yıllık dostu Baltaoğlu’ndan suçlama

ÇYDD AÇIKLAMA YAPTI

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Vasiyetnamesi ile evini ve bankadaki nakit birikimini ÇYDD’ye bağışlayan, değerli bağışçılarımızdan Seyfi Dursunoğlu’nun iki yasal mirasçı tarafından derneğimize karşı açılan vasiyetnamenin iptal davası, İstanbul Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

Eğitimin ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasının toplumsal gelişmemizde çok önemli payının olduğu bilinciyle yaptığı bağış ile gelecek kuşakların yolunu aydınlatan, Cumhuriyet’in kazanımlarına ve çağdaş yaşam değerlerine duyduğu inançla örnek bir sanatçı olan Seyfi Dursunoğlu’nu bir kez daha sevgi ve özlemle anıyoruz.”

SEYFİ DURSUNOĞLU KİMDİR?

Seyfi Dursunoğlu (resmi adıyla Seyfettin Dursun), 1932 yılında Trabzon’da doğdu. 1970’li yıllarda Ramazan eğlenceleri düzenlemeye ve kantolar yapmaya başlayan Dursunoğlu, “Huysuz Show” adlı programıyla kendini tüm Türkiye’ye sevdirdi. Sanatını pek çok ülkede sahneleme fırsatı bulan Dursunoğlu, Huysuz Show programıyla da bugün bilinen anlamıyla “stand-up” tarzı komedi programını Türkiye’de ilk kez yapan isimlerdendi. Dursunoğlu, 17 Temmuz 2020 tarihinde, 87 yaşındayken yaşamını yitirdi. Güçlü esprileri ve sahne şovlarıyla hayatımızda unutulmaz izler bırakan değerli oyuncu, mirasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD), bedenini ise tıp fakültesine bağışladı.