Yayıncı kuruluş krizinde Kılıçdaroğlu da topa girdi

16 Temmuz 2021 Cuma

Yayıncı kuruluş krizinde Kılıçdaroğlu da topa girdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kulüpler Birliği’nin yayıncı kuruluşla ilgili TFF’ye ilettiği talepleri paylaştı, kulüplere destek vereceğini söyledi. Kulüpler Birliği’nden Kılıçdaroğlu’na yanıt geldi.

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı, yayıncı kuruluşla ilgili taleplerinin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından kabul görmemesi halinde müsabakalara çıkmama dahil tüm seçenekleri değerlendireceklerini bildirmişti.

Kulüpler Birliği’nin açıklamasına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan destek geldi. Birliğin yayıncı kuruluşla ilgili TFF’ye ilettiği talepleri sosyal medya hesabından paylaşan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“TFF yönetimine ve Katarlı Bein’in satın aldığı Digiturk’e takımlarımızın haklı isyanı devam ediyor. İktidarın Katarlı ortaklarıyla dokunup bozmadığı hangi değerimiz kaldı? Takımlarımızın ve Türk futbolunun yanındayım, mücadelelerine elimden gelen desteği vereceğim. #Kataristan”

KULÜPLER BİRLİĞİ: FUTBOL DIŞI KURUM VE KURULUŞLAR KONUYU FARKLI YERLERE TAŞIYOR

Kulüpler Birliği Vakfı’ndan Kılıçdaroğlu’nun çıkışına sert yanıt geldi. Birlik, son dönemde dile getirdikleri sorunlarla ilgili futbol dışı kurum ve kuruluşların futbolla alakalı görüş bildirmelerinin konuyu farklı noktalara taşıyabileceğini, dolayısıyla bu davranışı faydalı bulmadıklarını ifade eden bir açıklama yayınladı.

Kulüpler Birliği’nden yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Kulüpler Birliği Vakfı olarak futbol ile alakalı problemlerimizi ilgili paydaşlarla çözme gayesiyle hareket etmekteyiz. Bugün geldiğimiz noktada futbol dışı kurum ve kuruluşların futbolla alakalı görüş bildirmeleri konuyu farklı yerlere taşımaktadır ve bu durumu sorunlarımızın çözümüne yönelik faydalı bir davranış olarak görmemekteyiz. Futbolun problemlerinin yine futbolun paydaşları tarafından çözülmesi gerektiğine inanmaktayız. Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

NE OLMUŞTU?

Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı, yayıncı kuruluşla ilgili taleplerini sıralamış Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından kabul görmemesi halinde müsabakalara çıkmama dahil tüm seçenekleri değerlendireceklerini açıklamıştı.

Vakfın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alınan kararların ve yapılmakta olan uygulamaların yeniden gözden geçirilerek, bu hususlarda alınmış kararlardan imzası bulunan kulüplerimizin talebi doğrultusunda geri dönülmesi ve yine kulüplerimizin istekleri doğrultusunda yeniden karar alınması talebimizi bilgilerinize sunarız” denilmişti.

Açıklamada, “TFF ile yayıncı kuruluş arasındaki ciddiyetten uzak ilişkilerden ötürü sözleşmenin sürekli tadil edilerek kulüplerimizin her sene finansal zarar görmesi, Merkez Hakem Kurulu, Disiplin Kurulu ve Tahkim kurullarının atama ve işleyişleri, yabancı oyuncu sayısındaki kulüplerimizin taleplerinin göz ardı edilmesi ve Kulüp Lisans Talimatı kriterlerinin ülkemiz gerçekleri dışında kalması, Türk futbolunun sürdürülebilir olmasını artık imkansız kılmıştır” ifadelerine yer verilmişti

“TÜM SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Kulüpler Birliği Vakfı’nın uygunluğu olmadan TFF’nin alacağı kararların kabul edilmeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, şu değerlendirmede bulunulmuştu:

“Yayın ihale sürecinin dünyada başarılı örneklerinde olduğu gibi tarafımızca yapılması ve yönetilmesi gerekliliğini öngörmekteyiz. Bu nedenle yayın ihalesinin tüm süreçlerinde Kulüpler Birliği’nin onayının aranmasını talep ediyoruz. Ayrıca gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi gerekse Kamu Denetçiler Kurumu’nun tavsiye kararı doğrultusunda; Türk futbol yargı sisteminin bağımsız ve genel kurul tarafından seçilerek oluşturulması, MHK’de liyakatın esas olması, sistemle alınan kararların şeffaf olması, yabancı oyuncu sayısında alınan karardan ivedilikle geri dönülmesi, Kulüp Lisans Talimatı kriterlerinin pandemi koşullarının oluşturduğu etki ve kulüplerimiz gerçekleri doğrultusunda yeniden oluşturulması, daha önce Kulüpler Birliği olarak başkanlığınıza ilettiğimiz ve cevap alamadığımız ya da olumsuz cevap aldığımız tüm resmi başvurularımızın yeniden değerlendirilmesi taleplerimizi bilgilerinize arz ederiz. Bu taleplerimizin kabul görmemesi halinde, Türk futbolunun sürdürülebilirlikten uzak olacağı gerçeği göz önüne alınarak aşağıda imzası olan kulüpler olarak müsabakalara çıkmama dahil tüm seçenekleri değerlendireceğimizi bilgilerinize arz ederiz.”

Kulüpler Birliği’nin mektubunu yanıtlayan Türkiye Futbol Federasyonu, Birlik’in ‘maça çıkmayız’ restine ‘futbol tarihinde yeri yok’ cevabını vermişti. TFF yabancı sınırının zorunluluk olduğunu belirtmişti.

Kulüpler Birliği’nden TFF’ye: Maça çıkmayız

Benzer Haberler