Yatırımcılar endişeli! Bitcoin’de büyük düşüş

12 Mayıs 2022 Perşembe

Yatırımcılar endişeli! Bitcoin’de büyük düşüş

Kripto varlık piyasalarında birkaç gündür etkili olan sabitkoin TerraUSD’ye ilişkin endişelerin yanında, beklentilerin üzerinde gelen ABD enflasyonunun risk iştahını da kaçırmasıyla birlikte başlayan kan kaybı sürüyor.

BloombergHT’nin haberine göre, verilerin açıklanmasının ardından hızlı bir şekilde 30 bin doların altına inen Bitcoin, tekrar bu seviyenin üzerine çıkmayı denediyse de tutunamadı ve 28 bin doların altını test etti. Böylelikle Bitcoin’de Ocak 2021’den bu yana en düşük seviye görüldü.

LUNA yatırımcısına şok! 120 dolardan 4,13 dolara düştü

Bloomberg Opinion yazarı kripto yatırımcısı Aaron Brown, TerraUSD’nin (UST) çöküşünün tüm likidite protokollerindeki güveni olumsuz etkilediğini belirtti. Bu durum kripto varlık piyasasında güvenin kırılgan olmasına yol açan unsurların başında geliyor.

Brown, “Eğer UST toparlanamazsa, belki Aave de toparlanamaz. Bu durum Bear Stern çöktüğünde, insanların dikkatini Lehman’ın çöküp çökmeyeceğine çevirmesine benziyor” yorumunu yaptı.

UST’nin arkasındaki vakıf 1,5 milyar dolarlık fonlama ararken, UST 20 sent ile 90 sent arasında işlem gördü. Fakat dolar ile pariteye henüz ulaşamadı.

UBS Kur ve Kripto Araştırma Müdürü James Malcolm, Bitcoin için 30 bin dolar bölgesinin özellikle hassas bir bölge olduğunu, bu seviyenin madencilik ekonomisinin negatife döndüğü bir seviye olduğunu, bu seviyenin kırılması durumunda piyasaya daha az kripto satışı olacağını söyledi.

3 buçuk ayın en düşük seviyesi! Bitcoin sert çakıldı

TERRA USD DEPREMİ

Dünya gazetesinde yer alan habere göre; Kripto para piyasalarında sabit coin TerraUSD (UST) depremi yaşanıyor. 1 dolara sabit olması gereken Luna Vakfı’nın Terra ekosistemindeki sabit coini TerraUSD, 0,35 dolara kadar geriledi.

TerraUSD’de yaşanan düşüş sabit coinlere yönelik endişeleri tekrar alevlendirdi. Bitcoin’in 30 bin doların altına inmesine de yol açan gelişmelerin ardından Fed ve SEC de topa girdi.

PEKİ TERRAUSD’DE NELER YAŞANDI?

Fed kararının ardından yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşması, hafta başında kriptolarda satış baskısı yarattı. Bitcoin ve altcoinlerde rekor düşüşler yaşandı; TerraUSD, pazar gecesi 0,98 dolara geriledi.

Piyasanın en büyük üçüncü sabit coini TerraUSD’deki düşüş durmayınca Luna Vakfı’ndan müdahale gecikmedi. Vakfa ait bir cüzdandan tek seferde 42 bin Bitcoin transferi gerçekleştirildi. Bu transferin ardından Luna Vakfı’nın sahip olduğu BTC’lerin tamamının satıldığı iddiası panik havası yarattı.

Luna Vakfı ise daha sonra bir açıklama yaparak iddiaları reddetti, Bitcoin’lerin piyasa yapıcılara ödünç verildiğini duyurdu. Luna’nın hamleyi UST’nin 0,92 dolara gerilmesinin ardından 1 dolarda sabit kalması için yaptığı bildirildi. Açıklamada 28 bin adet Bitcoin’in yeniden vakfın cüzdanına gönderildiği belirtildi.

Benzer Haberler