Yargıtay Soma davası kararını verdi: 4 sanık, ‘301 kez kastla öldürmek’ten mahkum edilmeli

2 Ekim 2020 Cuma

Yargıtay Soma davası kararını verdi: 4 sanık, ‘301 kez kastla öldürmek’ten mahkum edilmeli

Yargıtay, 301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma katliamına ilişkin kararını verdi. Soma Kömürleri A.Ş. Holding Başkanı Alp Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 37 sanık hakkında verilen beraat kararları onandı; Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın ise ‘301 kez olası kastla adam öldürme’ ve ‘162 kez olası kastla yaralama’ suçlarından mahkum edilmesi gerektiğini belirtti.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre 301 madencinin hayatını kaybettiği Soma katliamına ilişkin davada Yargıtay kararını verdi. Yargıtay, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın ‘301 kez olası kastla adam öldürme’ ve ‘162 kez olası kastla yaralama’ suçların mahkum edilmesi gerektiğini belirtti.

“Sanıkların tamamının karar alma süreci içerisinde bulunmaları ve şirketteki pozisyonları gereği ocak içerisindeki yüksek riskleri bilmelerine rağmen, ‘olursa olsun’ mantığı ile hareket ederek bu risklerin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmayarak, gerçekleşen bu neticeden olası kastlarıyla sorumlu tutulmaları gerektiği, böylece sanıklar hakkında 301 kez olası kastla adam öldürme suçundan ve 162 kez olası kastla yaralama suçundan mahkumiyet hükmü kurulması gözetilmeliydi” denen kararda Yargıtay, sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Müdür İsmail Adalı’nın tahliye taleplerini de reddetti.

Aralarında madenin sahibi Alp Gürkan’ın da olduğu 37 sanığın ise beraat kararı onandı.

Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi. Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları bozuldu.

Daire, her iki mühendisin ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkumiyet kararı eksik inceleme nedeniyle bozuldu.

Benzer Haberler