Yargıtay Başkanından skandal savunma: Sanki sadece Türkiye’de kadın cinayeti işleniyormuş algısı yaratılıyor

6 Ocak 2022 Perşembe

Yargıtay Başkanından skandal savunma: Sanki sadece Türkiye’de kadın cinayeti işleniyormuş algısı yaratılıyor

Geçtiğimiz yılın değerlendirme toplantısında konuşan Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, kadın cinayetlerine ilişkin yaptığı açıklamada “Kadın cinayeti konusunda Türkiye, Avrupa ortalamasının yarısının altında ama sanki sadece Türkiye’de kadın cinayetleri işleniyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Keşke hiç olmasa” ifadelerini kullandı.

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, kadına yönelik işlenen suçlarda yargılama sürecine ilişkin “İlerleyen süreçte iş yükümüzü azaltabilirsek bu tür davaları istinafa götürmeden, atlamalı temyiz gibi doğrudan Yargıtay’a getirilmesini kanun koyucuya önerebiliriz” açıklamasını yaptı.

Akarca konuşmasına şöyle devam etti:

“Kadın cinayeti konusunda Türkiye, Avrupa ortalamasının yarısının altında ama sanki sadece Türkiye’de kadın cinayetleri işleniyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Keşke hiç olmasa. Bu oranı da biz çok fazla görüyoruz. Bunu da kabul etmiyoruz. Yargılama süreçlerinde cinayet davalarında öldürülme sebebi belliyse çok kısa zamanda bitirdiğimiz davalar da var. 1’inci veya 2’nci celsede karar aşamasına gelen davalar hepsi. Tabi bu kararların istinaf süreçleri oluyor. İstinafta bekliyor sonra Yargıtay süreci oluyor. Belki ilerleyen süreçte iş yükümüzü azaltabilirsek bu tür davaları istinafa götürmeden, atlamalı temyiz gibi doğrudan Yargıtay’a getirilmesini kanun koyucuya önerebiliriz” dedi.

Erkekler 2021’de 404 kadını öldürdü

Benzer Haberler