Yargıda yeni dönem! ABD’de sanığı yapay zeka savunacak

Yayın tarihi: 13 Ocak 2023 Cuma 1:56 pm - Güncelleme: 13 Ocak 2023 Cuma 1:56 pm

Dünyanın ilk robot avukatı DoNotPay, Şubat ayında ABD’deki bir mahkemede sanığın kendisini savunması konusunda tavsiyeler verecek.

Girişimci Joshua Browder’ın geliştirdiği dünyanın ilk robot avukatı DoNotPay, ABD’de Şubat ayında bir mahkemede sanığın savunmasına yardımcı olacak. Bilim Hukukçusu Avukat Görkem Gökçe, “Bu duruşma yapay zekanın savunma yapacağı ilk dava olarak tarihe geçecek” dedi.

YARGITAY’DA BU YIL BAŞLAYACAK

Görkem Gökçe, yapay zekanın Türkiye’de de yargı süreçlerinde kullanılmasında son dönemlerde gelişmeler yaşandığını söyledi.

Yargıtay’ın yapay zekayı kullanmaya bu yıl başlayacağını belirten Gökçe şunları söyledi:

“Avrupa Konseyi ile yürütülen Yargıtay’ın Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında bu yıl içerisinde hayata geçmesi planlanan yapay zekâ sistemi ile güncel ve emsal kararların yaygınlaştırılmasının kolaylaştırılması ve adli kalitenin yükseltilmesi hedefleniyor. Bu sistem sayesinde vatandaş ve avukatlar, elindeki delil ve verileri sisteme girerek söz konusu davayı kazanma ihtimalini öğrenebilecekler. Buna göre dava açıp açmamam kararlarını gözden geçirebilecekler. Yine yeni sistem ile geniş dava dosyalarının özetlerinin hızlı bir şekilde hazırlanabilmesi ile savcılık ve müzakere süreçleri de kolaylaşacak. Ayrıca, Yargıtay’ın 2015 yılında şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesi gereğince 6 milyondan fazla kararı kamunun erişimine açması sonucu güncel ve yol gösterici değeri yüksek kararların tespit edilmesinde yaşanan zorlukların da önüne geçilmiş olacak.”

Yapay zeka ile yazdırılan makaleleri tespit edecek