Yanlış adrese baskın yapan polislerce darbedildi: Şikayeti işleme alınmadı

14 Ağustos 2020 Cuma

Yanlış adrese baskın yapan polislerce darbedildi: Şikayeti işleme alınmadı

Diyarbakır’da yanlış eve baskın yapan polisler tarafından darbedilen Süleyman Arıkan tehdit edildiğini, karakola gittiğinde ise şikayetinin işleme alınmadığını belirtti.

Diyarbakır’da yaşayan Süleyman Arıkan’ın (25) evi dün sabah saatlerinde özel harekat polisleri tarafından basıldı. Polislerin kendisini yere yatırıp darbedildiğini belirten Arıkan, kendisine bazı isimlerin sorulduğunu, bu kişileri tanımadığını ve yanlış adreste olduklarını dile getirmesine rağmen polislerden dakikalarca şiddet gördüğünü belirtti.

Yanlış eve baskın yaptıklarını anlayan polisler, şikâyetçi olmaması için Arıkan’ı tehdit ederek evden ayrılıp aynı dairedeki komşusu Seyfettin Kardaş’ın evine baskın yapıp, sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına aldı.

‘İTİRAZ EDİNCE DAHA ÇOK VURDULAR’

Yaşadığı dairenin kapısının şiddetli bir şekilde yumruklandığını dile getiren Arıkan, kalkıp kapıyı açtığında yüzü maskeli, ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan çok sayıda kişiyle karşılaştığını ifade etti. Arıkan sözlerine şöyle devam etti:

“İlk kim olduklarını anlamadım, içeri girdiklerinde polis olduklarını anladım. Bana bazı isimler sordular. Tanımadığımı söyledim. Beni evimin terasına çıkardılar. Yere yatırıp hakaret ettiler” diye belirtti.

Polislere itiraz ettikçe daha çok darbedildiğini söyleyen Arıkan, “Onlara yanlış yaptıklarını söyledim. Bana küfür edip, hakaret ettiler. Yetmedi silahın dipçiği ile sırtıma vurdular, darp ettiler” dedi.

GİDERKEN TEHDİT ETTİLER

Polislerin bir süre sonra yanlış adrese geldiklerini fark ettiklerini belirten Arıkan, sonrasında yaşananları şöyle dile getirdi: “Yaklaşık bir saat evimde bana hakaret edip, darp ettiler. Bir saatin sonunda yanlış eve geldiklerini anladılar. Bana ‘birini arıyoruz’ dediler. Onlara ellerindeki adresin benim adresim olmadığını söyledim. Yanlış adrese geldiklerini anlamalarına rağmen üzerime gelmeye, baskı kurmaya devam ettiler. Onlar hakkında suç duyurusunda bulunacağımı söyleyince beni tehdit ettiler.”

KARAKOL ŞİKAYETİ İŞLEME ALMADI

Polislerin kendisini “Şikayetçi olursan senin için iyi olmaz, yardım yataklıktan alırız” diyerek tehdit ettiğini söyleyen Arıkan, polislerin evinden ayrılmasından birkaç saat sonra Şehitlik Karakolu’na giderek şikayette bulunmak istediğini ancak iddiasına göre buradaki polislerin, ‘Hangi birim sana geldi bilmiyoruz’ diyerek şikayetini almadan savcılığa yönlendirdiğini söyledi.

Arama izni olmadan evi basılıp darp edilen, şikayet başvurusu alınmayan Arıkan, “Kusura bakmayın bile demediler. Sosyal medyada ya da haberlerde bu tür hak ihlalleri ile karşılaşanlar yalan sanıyor ama ben yaşadım. Dayak yediğimle kaldım. Karşılarındaki suçlu dahi olsa bu muamele yapılmamalıydı. Burası için demokratik bir ülke diyorlar ama bana yapılan muamele çok farklıydı. Yaşadıklarımı insanların öğrenmesini istiyorum. Bugün benim başıma yarın başkasının başına da gelebilir” dedi.

‘SESSİZ KALIRSAM BU OLAYLAR TEKRARLANIR’

Savcılığa gidip şikayetçi olacağını söyleyen Arıkan, “Elimden geleni yapacağım. Sessiz kalırsam bu olaylar tekrarlanır. Şikayetçi olursam belki evime yine gelecekler ama olsun gelsinler, korkmuyorum” diye konuştu.

Benzer Haberler