Yandaşa ‘ensest’ de serbest… RTÜK görmezden geliyor!

3 Şubat 2020 Pazartesi

Yandaşa ‘ensest’ de serbest… RTÜK görmezden geliyor!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, iktidara yakın televizyon kanallarında yer alan programların denetlenmemesine ilişkin “Sabah akşam çarpık ilişkiyi yayımlayan yandaş medyaya uyarı bile verilmiyor. Amerikan dizisine Türkiye’deki aile yapısına uymamaktan ceza veren RTÜK, yandaş kanallardaki ensesti ise görmüyor” ifadesinde bulundu.

Cumhuriyet gazetesinde Ozan Çepni’nin haberine göre, Taşcı, son 1 yıldır haklarında yaptırım kararı verilmeyen havuz medyasındaki çarpık ilişkilere ilişkin yayınları değerlendirdi. RTÜK’ün ihbar hatlarına çok sayıda şikâyet gelen “Esra Erol’da” isimli programın 100 bölümünü inceleyen Taşcı, hazırladığı raporun ardından, “Engelli kadın ekrana çıkarılıp, çocuğunun babasının kim olduğu sorgulanıyor. 11 yaşında babası bildiği kişinin üvey babası, 18 yaşında ise dayısının biyolojik babası olduğunu öğrenen çocuklar, canlı yayına çıkarılıyor. DNA raporları canlı yayında zarflardan çıkarılarak nesep araştırması yapılıyor” dedi.

RTÜK yandaş kanalları korudu! 2019’da hiç ceza yok!

Televizyon ekranında “ensest ilişkinin meşrulaştırıldığını, kadına yönelik aşağılama ve şiddetin normalleştirildiğini” vurgulayan Taşcı, “RTÜK yalnızca yasak savma babında bitkisel ürünleri pazarlayan programlarla ilgileniyor; bunun dışındaki yasaya aykırı yayınla ilgilenmiyor. Çünkü çarpık ilişkiye ilişkin yayınları yapanlar ağırlıklı olarak iktidara yakınlığıyla bilinenler” diye konuştu.

‘DAMADIN KARDEŞİNİN EKRANI’

Esra Erol’un yayınlarına başladığı günden bugüne kadar geçen sürede, üst kurul üyelerinin çağrısına karşın “tek bir rapor dahi düzenlenmediği” aktaran Taşcı, “Oysa programın her bölümü RTÜK Yasası’nda belirlenmiş yayın ilkelerini yok sayan ve ihlal eden nitelikte. Ama ne hikmetse, dokunulmazlığı neredense, bu program hakkında bırakın ceza verilmesini bir tek rapor dahi düzenlenmedi. ‘Damadın kardeşinin ekranı’ diye mi, Cumhurbaşkanı bu hanımefendinin programına katıldı diye mi” diye sordu. Taşcı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e iktidar partisinin “özcüsü, hamisi” gibi davranmaktan vazgeçmesi için çağrı yaptı.

Benzer Haberler