Yandaş medyadan ‘Evde ayçiçek yağı yapma’ tarifi

7 Mart 2022 Pazartesi

Ucuz yağ almak için marketlere akın eden vatandaşı görmeyen yandaş medyada tuhaf haberler hazırlamaya başladı. Yenişafak gazetesi ve Akit, evde ayçiçek yağı yapma tarifi verdi.

Ayçiçek yağının stoklarda azaldığına dair çıkan haberlerden sonra vatandaşlar marketlere akın etti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde vatandaşlar birbirini ezerek ucuz yağ almaya çalıştı. Akaryakıttaki fiyat artışı, etteki zammı görmeyen iktidar medyası ise vatandaşla dalga geçen haberler hazırladı.

YANDAŞLAR TIKA YOĞUNLAŞTI

Yenişafak gazetesi, stokların tükenmesi yönündeki haberleri fırsat bilerek tık haberi yaptı. Gazetenin internet sitesinde yer alan haberde “Evde Ayçiçeği Yağı Nasıl Yapılır?” başlığı yer aldı. Aynı haber Akit’te de yer aldı. Akit de tık haberinde vatandaşın evde ayçiçek yağını nasıl hazırlayacağını detayları ile anlattı.

Yandaş medyanın bu haberleri, ayçiçek yağında sorun olduğunu ortaya koydu.

Ayçiçek yağı 36 ay taksitle internette satılmaya başlandı!

SOYLU GÖZDAĞI VERDİ

Ayçiçek yağında sorun olmadığını iddia eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyadan manipülasyon yapıldığını ileri sürülerek gözdağı vermişti. Soylu yaptığı açıklamada “Bu konuda arkadaşlarımız sosyal medyada bu manipülasyonları yapanların veya sadece sosyal medya değil; gerçeklikte bu manipülasyonları yapanlara gerekli tespitleri yapıp, cezaları vermekten imtina etmezler. Bu işler kolay işler değil. Kimseye milletimizin huzurunu bozup, kamu düzenini bozdurmaya yönelik adım attırmayız. Onun için arkadaşlarımız işlerin başındalar” demişti. Soylu’nun açıklamasının ardından EGM devreye girmiş ve çok sayıda kişi hakkında soruşturma başlatılmıştı.

BAKAN DA AÇIKLAMA YAPTI

Bir açıklama da Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’den geldi. Kirişçi, “Toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında bir önceki yıla göre yüzde 17 artmıştır. Ayçiçeği üretimindeki son yıllardaki artışa rağmen yurt içindeki tüketimin artması ve pandemi koşullarında artan talep nedeniyle ihtiyacımızın bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü tedbir alınmaktadır. Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıca ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak şekilde yönetilmesi sağlanmıştır.” dedi.

Benzer Haberler