‘Yandaş’ baronun imzalarında şaibe olduğu iddia edildi

Yayın tarihi: 29 Eylül 2020 Salı 1:01 pm - Güncelleme: 29 Eylül 2020 Salı 1:01 pm

İstanbulda ikinci baronun kurulması için Türkiye Barolar Birliği’ne yapılan başvuruda teslim edilen imzaların şaibeli olduğu iddia edildi.

Çoklu baro düzenlemesinin ardından İstanbul’da 2 No’lu baronun kurulması için toplanan ve Türkiye Barolar Birliği’ne verilen 2 bin 53 imzada şaibe olduğu iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre 24 Eylül günü saat 16.00’da yapılan başvuru, yönetim kurulunun incelemesine sunulmadan, 25 Eylül günü öğleden önceki yönetim kurulu toplantısında oylamaya sunuldu. Çok sayıda avukat imzaların “şaibeli” olduğunu söyledi.

Oylamada, 4 üye, yetki verilmesi talebinin reddini isterken, aralarında TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun da olduğu 7 oy ile yetki belgesinin verilmesi kararlaştırılmıştı.

Öte yandan Feyzioğlu’nun çoklu baro kurulumu için acele etmesi dikkat çekerken bu acelenin nedeni olarak aralık ayında yapılacak olan TBB Genel Kurulu gösteriliyor.

Feyzioğlu’nun çoklu baro kurulumu için “acelesinin” nedeninin, “aralık ayında yapılacak TBB Genel Kurulu’nda kendisine oy çıkarmak olduğu” şeklinde yorumlandı.

‘BU KARAR BİZİ TARİHİ BİR SORUMLULUK ALTINA SOKUYOR’

TBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek ve yönetim kurulu üyesi Asude Şenol, yaptıkları açıklama ile oylamada karşı oy kullandıklarını belirtti. Cumhuriyet’e konuşan Şenol, şu açıklamalarda bulundu:

“Yetki verilmesi, toplantı gündemine geldiğinde inceleme gerektiğini söyledik. Başkan ‘koşulları taşıyor’ dedi. Daha sonra ‘UHAP’taki butonu kaldırdığımız için inceleme yapamadık. Buton kalsaydı inceleme yapardık’ diye ekledi. UHAP’taki elektronik imza butonu, zaten TBB yönetim kurulu kararıyla açılmamıştı, başkanın kişisel tasarrufuydu. Ancak yönetimin oybirliğiyle verdiği kararla kaldırıldı. Çünkü başvuruların toplanma yöntemi açısından yasaya uygun değildi. Başvurular belki yasaya uygun, belki değil, bilmiyoruz. İncelemedik ki. Bir şeyleri, bir şeylere yetiştirme telaşıyla bu oylama yapıldı. 2 bin 53 kişinin evrak, yönetim kurulunun 10 üyesine taranıp gönderilebilirdi. Hepimiz bir kısmını incelerdik. İstanbul’da bir bölünmeye neden olacak, ağır ve tarihsel bir sorumluluk taşıyan bir karar yönetim kurulundan çıkarıldı. Bu karar, bizi tarihi hukuki bir sorumluluk altına sokan bir karardır. Ben hukukçuyum, karara siyasi açıdan bakmıyorum. Hukukun herkese aynı şekilde uygulanabilir olması açısından bakıyorum” dedi.

İLK GÜNDEN KURAL ÇİĞNEDİLER

Kurucular Kurulu’nda avukatlar Necati Ceylan, Niyazi Paksoy, Cavit Tatlı ve Şengül Karslı’nın olduğu İstanbul 2 No’lu Barosu, dün Haliç Kongre Merkezi’nde genel kurulunu yaptı. Baronun, genel kurulunu yapması için Avukatlık Yasası’nın 84. maddesine göre, 30 gün önceden genel kurul tebligatı yapmış olması gerekiyordu. Ancak baro, yetki belgesini aldıktan 3 gün sonra genel kurulunu toplayarak seçim yaptı.