Yanardağ’dan Gültekin’e: Kimse bize Gül’ü ‘Cumhuriyetçi’ diye yutturmaya kalkmasın!

30 Kasım 2021 Salı

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, gazeteci Levent Gültekin’in eski Başbakan Abdullah Gül ile ilgili sözlerine ilişkin konuştu. Yanardağ, “Kimse bize Gül’ü ‘Cumhuriyetçi’ diye yutturmaya kalkmasın” dedi.

TELE 1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ve Prof. Dr. Emre Kongar, 18 Dakika programında gündemi değerlendirdi. Yanardağ, Levent Gültekin’in Halk TV’deki programı esnasında söylediği “Abdullah Gül’e Atatürk düşmanı demek çok büyük ayıp ve haksızlık. Atatürk düşmanı bir adamla ben oturup konuşmam. O adamla yan yana selam vermem” sözlerine ilişkin konuştu. Türkiye’nin bugünkü durumunda Abdullah Gül’ün payının büyük olduğunu vurgulayan Yanardağ, siyasal İslamcı Ekmeleddin İhsanoğlu’nu hatırlattı. “Türkiye Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir felaketi yaşadı. Aynı hatayı bu ülke ikinci kez kaldıramaz” dedi.

Yanardağ şöyle konuştu:

“Abdullah Gül’ün adı yeniden dolaşıma sokuldu. Bazı İslamcılar, bazı liberaller Abdullah Gül’ü yeniden adaylığa ısıtmaya çalışıyor. Üstelik bunu Millet İttifakı’nın adayı şeklinde piyasaya sürüyor. Türkiye, iki siyasal İslamcının arasına sıkıştırılamaz. Abdullah Gül, Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde Cumhuriyet’i imha eden bütün kararların AKP çoğunluğunun aldığı kararların altına imza atmıştır. Eski İslamcı Levent Gültekin, Halk TV’de yaptığı programda Sayın Abdullah Gül’ün adıın yeniden dolaşıma soktu. Sayın Gültekin’in misyonunu anlamadım. Abdullah Gül’ün Cumhuriyet ile çelişen bir tutumunun olmadığını söylemesi doğru değil. Abdullah Gül’ün bu ülkenin cumhuriyetçileriyle helalleşmesi gerekiyor. Abdullah Gül, “Cumhuriyet’in dönemi kapanmıştır” demiştir. Guardian’ da “Bu tehlikeli bir çıkış” demişti. Türkiye Ekmeleddin İhsanoğlu gibi bir felaketi yaşadı. Aynı hatayı bu ülke ikinci kez kaldıramaz. Abdullah Gül bugünkü cehennemin yolunu döşeyenlerden biridir. Gül’ü kimse bize ‘Cumhuriyetçi’ diye yutturmaya kalkmasın.”

Murat Ağırel’den Levent Gültekin’e Abdullah Gül ve Atatürk tepkisi


Benzer Haberler