Yahya Kemal’in varlığı bilinmeyen şiiri gün yüzüne çıktı

27 Temmuz 2022 Çarşamba

Türk edebiyatının değerli ismi merhum Yahya Kemal’in varlığı bilinmeyen bir şiiri gün yüzüne çıktı. Kemal’in ilk şiirini yayınladığı Terakki dergisinde yer alan ‘Hüsn-Gönül’ isimli şiir doktora öğrencisi Serkan Tuna tarafından bulundu.

Yahya Kemal’in bilinmeyen bir şiirini 120 yıl sonra gün yüzüne çıktı. Kemal’in ilk şiirlerini yayımladığı bilinen Musavver Terakki dergisinin 1902 tarihli sayısında bulunan bir kıtalık ‘Hüsn-Gönül’ adlı şiirde şairin ‘Agah Kemal’ imzası ve Üsküp’ten notu bulunuyor. Şiiri keşfeden doktora öğrencisi Serkan Tuna, eseri Türk Kültürü Dergisi’nin 60’ıncı yıl sayısında yayımlanan ‘Yahya Kemal’in Gözden Kaçmış Bir Şiiri Üzerine’ adlı makalesiyle Türk şiiri araştırmacılarının ilgisine sundu.

“ŞÜPHEYE DÜŞMÜŞTÜM”

Karar’dan Saliha Sultan’a keşfi hakkında konuşan Tuna, şiiri Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yüksek Lisans Öğrencisi olduğu sırada tez çalışmasıyla gün yüzüne çıkardığı Ömer Seyfettin’in ‘Cambaz’ hikayesinin de yer aldığı derginin sayfalarında bulduğunu kaydetti.

Tuna, şunları aktardı: “Karar, Ömer Seyfettin’in hikayesi hakkındaki makalemi de o dönem gündeme taşımıştı. O makalenin ardından tezimi bitirme aşamasındaydım. Ömer Seyfettin hatırlarsanız Cambaz’ı ‘C. Nazmi’ müstearıyla yayımlamıştı. Yahya Kemal’in ise ilk şiirlerinde direkt kendi adını ‘Ahmet Agah’ ismini kullandığı biliniyor. Ömer Seyfettin’in hikayesini bulduğum Musavver Terakki dergisini incelerken bu isimle yayımlanan bir dörtlük de görmüştüm. Ancak doktora sınavım vardı ve Ömer Seyfettin makalemden sonra şiirle o sırada ilgilenemedim. Ancak zihnimde kaldı.” Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde doktora programına kabul edildikten sonra şiiri araştırmaya başladığını söyleyen Tuna, şu ayrıntıları paylaştı:

“Öncelikle bu şiir daha önce bir yerde yayımlanmış mı diye araştırdım. Yahya Kemal konusunda malumunuz günümüzde üç önemli külliyat var. Sermet Sami Uysal, Kazım Yetiş, Alim Kahraman’ın hazırladığı çalışmaları inceledim. Yahya Kemal’in kendi anılarına, hakkında yayımlanmış makalelere baktım ancak dergide gördüğüm ‘Hüsn-Gönül’ şiirini hiçbirinde bulamadım. Ardından 1998’de Alim Kahraman tarafından yazılmış bir makale buldum. Kahraman hoca Musavver Terakki dergisini incelemiş o yıllarda, dergide yayımlanan diğer şiirleri bulmuş ama bu şiire, ‘Hüsn-Gönül’e yer vermemiş. Göremeyince hoca bilerek mi almadı, yoksa bu şiir Yahya Kemal’in değil mi diye şüpheye düştüm. Kahraman hocayı aradım ve durumu aktardım. Hoca çok heyecanlandı, müthiş bir tavır sergiledi, çalışmayı hatırladığını ama kendi çalıştığı katalogda bu bölümün eksik olabileceğini söyledi. Hocanın çalıştığı yerde Musavver Terakki’nin ikinci sayısı yokmuş meğer, bunu teyit ettik.”

Ekrem İmamoğlu İstanbul için okudu: Sana dün bir tepeden baktım aziz İstanbul

“ESİNLENMEDEN YAZILAN BİR ŞİİR”

Tuna, Kahraman ile yaptığı görüşmenin ardından, Üsküp’te bulunduğu gençlik döneminde Muallim Naci, Recaizade Mahmut gibi dönemin şairlerinden esinlendiği ve nazireler yazdığı bilinen Yahya Kemal’in ‘Hüsn-Gönül’ şiirinin bir esin kaynağı olup olmadığını araştırdığını da vurgulayarak, şunları aktardı: “Yahya Kemal’in ‘Hüsn-Gönül’ şiirine dair Muallim Naci’nin, Recaizade Mahmut Ekrem’in, Abdülhak Hamid’in ve Ziya Paşa’nın şiir külliyatlarını inceledim, ancak bir esinlenme bulamadım. Yahya Kemal’in herhangi bir yerden esinlenmeden yazdığı bir şiir olduğunu düşünüyorum.” Araştırmalarının ardından kaleme aldığı makaleyi Ahmet Hamdi Tanpınar çalışmaları ile bilinen Prof. Dr. İbrahim Şahin’e ilettiğini aktaran Tuna, onun da kendisini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden, eski Türk dili çalışmalarının öncü isimlerinden Prof. Dr. Ferruh Ağca’ya yönlendirdiğini kaydederek, yayımlanma sürecini şöyle aktardı:

‘OKUMASI BEŞ DAKİKA AMA YAZMASI 1,5 YIL SÜRDÜ’

“Ferruh Ağca hocamız da heyecan duydu ve en uygun hakemli dergi olarak Türk Kültürü Araştırma Enstitüsü tarafından yılda iki sayı yayımlanan Türk Kültürü dergisi olduğunu belirtti. Ardından 60’ıncı yılını kutlayan derginin Haziran-Temmuz sayısında makale yayımlandı.” Ardından 60’ncı yılını kutlayan derginin Haziran-Temmuz sayısında makaleyi yayımlandı.” Sözlerini, “Okuması beş dakika ama bu makalenin yazım süreci 1,5 yıl sürdü” ifadesiyle sürdüren Tuna, sözlerini şöyle tamamladı: “Ömer Seyfettin, Yahya Kemal gibi Türk edebiyatının iki dev isminin kayıp eserinin bana denk gelmiş olması gurur verici. Makaleye de çok güzel tepkiler oldu, özellikle lisansüstü öğrenciler çok büyük ilgi gösterdi. Makalenin yayımlanmasında emeği geçen hocalarım başta olmak üzere, yayımlandıktan sonra da büyük ilgi gösteren herkese teşekkür ederim.”

Benzer Haberler