Yabancı uyruklu dolandırıcılar ‘devlete yardımınız lazım’ deyip 4 milyonluk vurgun yaptı!

18 Eylül 2023 Pazartesi

Kütahya Gediz’de 79 yaşındaki vatandaş, kendisini polis olarak tanıtan yabancı uyruklu 3 kişi tarafından “Devlete yardımınız lazım” sözüne inandırılarak 4 milyon lira dolandırıldı.

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Altınkent köyünde yaşayan yurtdışından emekli Abdullah Karaca’yı telefonla arayan kişiler dolandırıcılar hedefi oldu.

DHA’nın haberine göre, kendilerini savcı ve polis olarak tanıtarak bir FETÖ operasyonu yapılacağını belirten dolandırıcılar paraya ihtiyaç olduğunu söyledi. Dolandırıcılar, “Devlete yardımınız lazım. Bu konudan kimseye bahsedemezsiniz, çok gizli operasyon” diyerek Karaca’yı ikna etti.

Abdullah Karaca, eşiyle beraber evden aldıkları 1 kiloya yakın altın ve 70 bin avro parayı Gediz Devlet Hastanesi yakınlarında buluştuğu 3 kişiye teslim etti. Dolandırıcılar ayrıca, Karaca’nın kendisine ait otomobili satıp parasını verdikleri Iban numarasına havale etmesini de istedi. Dolandırıcıların sarmalından kurtulamayan Karaca, Uşak’ta bir oto galerisine 410 bin liraya sattığı aracın parasını da verilen Iban numarasına havale etti.

DOLANDIRILDIĞINI ANLADI, POLİSE BAŞVURDU

Abdullah Karaca kendisine, “Operasyonun 15.09.2023 tarihinde bitecek. Gönderdiğin paralar ve altınlar operasyon sonunda sana geri verilecek” diyen dolandırıcılardan bir daha haber alamayınca şüphe üzerine polise başvurdu. Gediz İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmaların ardından belirlenen adrese operasyon düzenlendi. Yapılan operasyonda yabancı uyruklu 3 şüpheli H.E.H. (20), R.E. (26) ve M.H.B. (22) yakalanarak gözaltına alındı. Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. 3 şüpheli Gediz Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı.

İnternet sayfalarını kopyalayarak dolandırıcılık yapanlara operasyon! 6 sanık tutuklandı