WWF-Türkiye günah çıkardı! Limak yöneticisi tepkilerin ardından üyelikten çıkarıldı

29 Temmuz 2023 Cumartesi

Akbelen’de ağaç katliamı yapan Limak’ın yöneticisi Ebru Özdemir’in doğal hayatı koruma vakfı WWF-Türkiye’nin mütevelli heyet üyesi olduğu ortaya çıkmıştı. WWF Türkiye, tepkilerin ardından Özdemir’in üyelikten çıkarıldığını açıkladı.

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda, Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’nin maden sahasını genişletmek için gerçekleştirdiği ağaç kıyımına karşı mücadele sürüyor.

Ağaç kıyımı yapan Limak Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in “WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)” mütevelli heyeti üyesi olduğu ortaya çıkınca vakfa tepki yağdı. Vakıf, tepkilerin ardından Ebru Özdemir’in üyelikten çıkarıldığını açıkladı.

Vakıftan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) olarak 2021 yılından beri İkizköy-Akbelen Ormanı’nda sürmekte olan maden sahası açma çalışmalarına açık bir şekilde karşı gelmekte ve direnişe destek vermekteyiz. Bu kapsamda çalışmaların durdurulmasına yönelik resmi çağrılarımıza ve maden sahası açma faaliyetlerinin acilen sona erdirilmesi için yetkililerden taleplerimizi dile getirmeye devam edeceğiz. 

Bu doğrultuda Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in profesyonel faaliyetlerinin vakfımızın ilkeleri ile uyuşmaması ve vakıf tüzüğümüze aykırı olması sebebiyle Mütevelli Heyeti üyeliğinden resmi olarak ayrıldığını duyurmak isteriz.

Eski Mütevelli Heyeti üyemiz Ebru Özdemir’in ya da YK Başkanı olduğu şirketin kendisinin üyeliği döneminde vakfımız ile herhangi bir fon ilişkisi bulunmamıştır.”

Akbelen’de ormanı kesen Limak’ın patronu doğal hayatı koruma derneği yöneticisi çıktı!