Windows 10‘u 192 MB bellek ile çalıştırdı

11 Nisan 2020 Cumartesi

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden olan Microsoft 192 MB RAM ile Windows 10 çalıştırılmasının kesinlikle imkansız olduğunu söylüyordu. Elbette bunu direkt rakam vererek değil de sadece bir öneri niteliğinde değerlendiriyordu.

Şirket tarafından yapılan açıklamalarda Windows 10 işletim sistemini rahatça kullanabilmek için en az 2 GB RAM olması gerektiği söylendi. Ancak bir Twitter kullanıcısı bu konuda rahat durmadı.

Windows 10

Sosyal medyada Nori olarak bilinen bir kişi, sanal makine kullanarak Windows10 denemeleri gerçekleştiriyor. Windows 10’nun 32 bitlik sürümünü farklı RAM miktarları ile çalıştırmak isteyen sosyal medya fenomeni bunu defalarca denedi.

Twitter kullanıcısı, Windows10 denemeleri için Intel Core i58400 işlemci tercih etti. Öncelikle 512MB’dan başlayarak daha düşük RAM kapasitelerinde Windows 10’u çalıştırma denemelerinde bulunan Nori, son olarak 192 MB oranına kadar indi. İlk etapta bilgisayardan mavi ekran hatası almaya başladı. Ancak bir süre sonra Windows 10 kullanmayı başardı.

Yaptığı uzun denemelerden sonra Windows10 platformunun bu RAM miktarı ile kullanabileceğini gördü. Elbette son derece yavaş bir kullanım oldu. Onun yaptığı denemeler sayesinde Windows10 işletim sisteminin çok daha düşük RAM miktarlarında çalıştırılabileceği görüldü. Sizce Windows 10 kullanımı hangi RAM miktarında daha kullanışlı?

Huawei P40 serisi Çin’de piyasaya sürüldü! İşte fiyatı!

Benzer Haberler