Wikipedia’nın AİHM’e taşıdığı Türkiye davasında başvuru reddedildi

24 Mart 2022 Perşembe

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Wikimedia Vakfı’nın Nisan 2017’de Türkiye’de erişimi yasaklanan Wikipedia ile ilgili yaptığı başvuruyu “Anayasa Mahkemesi’nin ihlal ve vakfın uğradığı zarar için uygun ve yeterli tazmin kararı verdiği” gerekçesiyle reddetti.

AİHM, Nisan 2017’de Türkiye’de erişimi engellenen internet ansiklopedisi Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı’nın yaptığı başvuruyu reddetti. Oyçokluğuyla alınan kararda şöyle denildi:

“Mahkeme, bireysel başvuru hakkında karar verirken, (Türkiye’de) Anayasa Mahkemesinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşme’nin 10. maddesinin ihlalini esasen kabul ettiğini ve başvuran vakfın uğradığı zarar için uygun ve yeterli tazmin sağladığını tespit etmiştir. Bu nedenle, başvuran vakfın artık mağdur statüsü talep edemeyeceğine ve başvurunun Sözleşme hükümleriyle bağdaşmadığına karar vermiştir.”

NE OLMUŞTU?

Emniyet Genel Müdürlüğü Telekomünikasyon ve Bilgi Teknolojileri Müdürlüğü 28 Nisan 2017’de Wikipedia’nın İngilizce sayfalarındaki “devlet destekli terörizm” ve “Suriye iç savaşına yabancı müdahale” başlıklarının internet sitesinden kaldırılmasını talep etmiş, talep kabul edilmeyince internet sitesine erişim yasağı getirmişti.

Wikipedia’dan AİHM’e Türkiye davası!