Volkswagen izinsiz yazılım kullanma suçlamasına uğradı

27 Aralık 2021 Pazartesi

Volkswagen izinsiz yazılım kullanma suçlamasına uğradı

Dünyanın en büyük otomotiv devleri içerisinde yer alan Volkswagen izinsiz yazılım kullanma suçlaması ile karşı karşıya. Şirket Acer tarafından mahkemeye verildi.

Bildiğiniz üzere otomotiv markaları kendi ürünlerinde çok farklı teknolojilere yer veriyor. Bu teknolojiler sayesinde araçlar keyifli bir kullanım sağlıyor.

Bu konuda Tesla çok daha ön planda. Ancak Volkswagen gibi Alman otomotiv devleri işin peşini bırakmıyor. Yeni teknolojiler kullanarak kullanıcıları kendisine çekmeye çalışıyor. Tayvan menşeli üretici Acer konu ile ilgili önemli bir dava açtı. 4G teknolojilerinin Volkswagen tarafından izinsiz kullanıldığını belirtti.

Volkswagen

Acer tarafından yapılan açıklamalara bakılacak olursa Volkswagen 2 yıl önce üretilen bazı araçlarında kendisine ait donanımları kullandı. Üstelik bu donanımları herhangi bir telif hakkı ödemeden kendi otomobillerine entegre etti.

 

Normal şartlarda herhangi bir markanın teknolojilerinin kullanmak için mutlaka lisans almak gerekiyor. Ayrıca donanımların kullanımı ile ilgili belirli bir telif ücreti ödenmek zorunda. Aksi halde şirketlere dava açma hakkı tanınıyor. Acer, 4G mobil çiplerinin izinsiz kullanıldığını iddia ediyor. Volkswagen izinsiz yazılım nedeniyle ağır bir ceza alma ihtimaline sahip.

Samsung ve Volkswagen ortaklığı göz kamaştırıyor!

Konu ile ilgili mahkeme süreci devam ediyor. Volkswagen henüz bir açıklama yapmadı. Ancak kısa bir süre içerisinde dava süreci ile ilgili bazı açıklamalar yapması bekleniyor.

Benzer Haberler