Vize başvurusu yapacak olanlar dikkat! Yeni dönem başlıyor

Yayın tarihi: 1 Şubat 2023 Çarşamba 10:21 am - Güncelleme: 1 Şubat 2023 Çarşamba 10:21 am

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, Schengen vizesine yapılacak olan başvurularının dijital ortamda gerçekleştirilmesine yönelik raporu onayladı.

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Sivil Özgürlükler Komitesine sunulan ve 5’e karşı 34 milletvekilinin kabul oyu verdiği rapor, vize başvurularının dijital olarak yapılarak vize süreçlerinin hızlandırılmasını ve güvenliğin artırılmasını amaçlıyor.

Vize başvurularının dijitalleşmesi için gerekli yasal süreç içinde, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin temsilcilerinden oluşan AB Konseyi, AB Komisyonu ve AP’nin ortak müzakerelerle sonuca varması gerekiyor.

AB kurumlarının anlaşması halinde vizeler artık pasaportlara basılmayacak, bunun yerine dijital sisteme işlenecek.

RAPORDA NELER YER ALIYOR?

Vize başvuru maliyetlerinin ve işlemlerinin azaltılması, başvuruların tek platform üzerinden alınması, sistemin AB sınır yönetimi ve veri tabanı sistemleriyle entegre hale getirilmesi, dijital vizeler sayesinde sahteciliğin önlenmesi ve güvenliğin artırılması öngörülüyor.

Ayrıca dijital vize başvuru sisteminde çoklu dil seçeneğinin bulunması, bu sayede aynı IP adresinden yapılan başvuruların topluca reddedilmesinin önlenmesi de parlamentodan geçen raporda yer alıyor.

Türkiye’den Macaristan’a vize muafiyeti